7.Физиология на мускулите Flashcards
(10 cards)
Мускулен тонус
1) мускулите никога не се отпускат напълно – дори и да няма съкращение, са слабо съкратени - мускулен тонус.
2) винаги са готови да извършат бързо съкращение
3) отделят топлина, с което вземат участие в регулирането на телесната температура.
Основните физиологични свойства на мускулните клетки
възбудимост, проводимост и съкратимост.
Възбудимост
1) свойството на мускулните клетки да преминават от покой във възбудено състояние – в тях възникват импулси в резултат на дразнене.
2) причинява се от дразнител – нервни импулси, провеждани по нервно влакно.
3) От края на нервното влакно(аксон) в междуклетъчен контакт (нервномускулен синапс) се отделя вещество посредник (медиатор), което достига до мускулната клетка и поражда по мембраната й импулси. От синапса възбуждането се провежда по мембраната на цялата мускулна клетка и предизвиква съкращението й.
Проводимост
1) Проводимостта е свойството на мускулните клетки да провеждат по мембраната си възбуждане (импулси).
2) главно свойството на мускулните клетки. В резултат на получените импулси от нервните влакна мускулът променя своята дължина
Съкращаване
1) дължи на скъсяването на множество специални съкратителни нишки, които се приплъзват една към друга.
2) За извършването на този процес е необходима енергия.
3) Когато дразнителят престане да действа, мускулът се отпуска и възстановява дължината си – пасивен процес. Това се дължи на еластичността му.
Скелетните мускули извършват два вида съкращване
1) изотонично и изометрично
2) При изотоничното мускулът повдига или премества определен товар, при което дължината му намалява – мускулът се скъсява.
3) При изометричното мускулът е принуден да повдигне или премести непосилен товар. В такъв случай в резултат на съкращението се увеличава напрежението на мускула, без да се променя неговата дължина. Такива съкращения се извършват например при поддържането на определена поза на тялото.
Силата на мускула зависи от
броя на мускулните клетки в мускула и от тяхното подреждане. Колкото повече и по-дебели мускулни клетки има един мускул, толкова по-голяма е неговата сила. Мускулите пренасят силата си върху костите на скелета чрез сухожилията.
При продължителна работа възможността на мускула за съкращение започва да
1) намалява – настъпва мускулна умора
2) Това се дължи на намаляване на енергийните му запаси и на натрупване в клетките на млечна киселина (вещество на умората).
3) Тези промени в скелетните мускули водят до физическа умора на целия организъм.
4) След почивка енергийните запаси се възстановяват и чрез кръвта се премахва млечната киселина. Колкото по-кратко е времето за работа на мускула, толкова по-големи са неговите възможности за съкращение.
Спазми
При много продължителна дейност на мускулите настъпват болезнени мускулни спазми (съкращения). В този случай се чувства болка при движение и при натиска върху мускула. Те преминават, след като се премахне млечната киселина от мускула.
Големината на мускула зависи от
- брой на мускулни влакна
- подреждане на мускулни влакна
- големина на физиологичен напречник