Hemoglobino konc. kraujyje Flashcards

(18 cards)

1
Q

1.Hemoglobino koncentracija kraujyje (vyrų, moterų).

A

Hb normos:

  • Vyrų 135-160 g/l
  • Moterų 120-150 g/l

Išvestiniai rodikliai:
• Vidutinis eritrocito apimtis (norma 82-95 femtolitrai (fl));
• Vidutinis Hb kiekis eritrocite (MCH) (31 pikogramas);
• Vidutinė Hb koncentracija eritrocituose (MCHC) (344 g/l)

Hemoglobino koncentracija sumažėja sergant pvz., mažakraujyste, leukoze, dėl lėtinės intoksikacijos. Hb koncentracija padidėja dėl, pvz., širdies ydų, nudegimų, eritremijos.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Hemoglobino funkcijos

A

Hemoglobino funkcijos:

  1. perneša deguonį iš plaučių į audinius (99,7%), 100ml kraujo turėtų būti apie 20ml deguonies;
  2. perneša anglies dioksidą iš audinių į plaučius (25-30%);
  3. padeda palaikyti pastovų pH (talpiausia buferinė sistema).

Dujos daugiausia pernešamos cheminių junginių pavidalu ir šiek tiek fiziškai gali absorbuotis, t.y. ištirpusios. 1g hemoglobino, esant visiškam prisotinimui, gali prisijungti 1,34ml O2. Organizme niekada visas Hb su O2 nesusijungia: 1) kraujyje yra nedidėlė dalis MetHb; 2) dalis veninio kraujo patenka tiesiai į arterinį kraują.
Hemoglobino druskos ne tik tirpesnės už patį hemoglobiną, bet ir geriau tinka deguoniui pernešti (labiau prisisotina esant dideliam parcialiniam deguonies slėgiui, lengviau atiduoda pasisavintą deguonį audiniuose).!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Hb apykaita organizme (ekstravaskulinės ir intravaskulinės hemolizės metu)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

HB buferinės sistemos veikla DKAR

A

Hemoglobininė buferinė sistema yra talpiausia, tai visų svarbiausia kraujo BS, nuo jos priklauso 80% kraujo
DKAR
O2Hb -> O2 + Hb
Dėl O2Hb dalies virtimo Hb, jo rūgštinės savybės susilpnėja. Taigi, supranta, kad silpnesnė rūgštis nesugebės prisijungti tiek pat šarmų (K–), kiek buvo surišusi stipresnioji. Todėl O2Hb disocijuojant į O2 ir Hb, dalis K+ atsipalaiduoja. Didžiojo rato audinių kapiliarų kraujas linkęs parūgštėti dėl susidarančių laktatų ir CO2 lą§stelėse. Difundavęs __CO2 į kr. Plazmą, paskui į eritrocitus CO2 jungiasi su H2O ir susidaro H2CO3, kuri disocijuoja į H ir HCO3. Atsipalaidavęs K+ jungiasi su HCO3 konc (K+ + HCO3- -> K HCO3). Tuo pačiu Hb prisijungia H+. Šių reakcijų pasekoje neutralizuojamos rūgštys ir taip apsaugomas kraujas nuo parūgštėjimo (įvyksta _CO2 transformaicja į hidrokarbonatus, o H jonai neutralizuojami)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Hemoglobino buferinė sistema MKAR

A

Hemoglobininė buferinė sistema yra talpiausia, tai visų svarbiausia kraujo BS, nuo jos priklauso 80% kraujo

MKAR
O2 + Hb -> O2Hb
Plaučių kapiliaruose kraujas linkęs pašarmėti dėl šarminių produktų kaupimosi. Plaučių kapiliaruose Hb jungiasi su O2 ir virsta stipresne rūgštimi, todėl gali sujungti šarmus ir atiduoti H jonus. Tuomet vandenilio jonai išstumia iš KHCO3 ir susidaro angliarūgštė, krui skyla, katalizuojant karboanhidrazei, 5 CO2 ir H2O (difunduoja per alveoles).
HHb + O2 + KHCO3 -> KhbO2 + H2CO3. Dėl staigaus _H2CO3 skilimo, eritrocite sumažėja HCO3, todėl iš kraujo plazmos HCO3 pereina į eritrocitą, o Cl jonai difunduoja iš eritrocito į kraujo plazmą ir susijungia su Na jonais, nuo kurių atskilo HCO3. Taip apsaugomas MKAR nuo pašarmėjimo.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Hemoglobino rūšys (ontogenetiškai)

A

Hemoglobino rūšys (ontogenetiškai)
Skirtingų rūšių gyvūnų hemoglobinas skiriasi ne hemo, bet globino sandara. Tačiau ir tos pačios rūšies gyvūnų globinas gali būti skirtingai sudarytas (tam tikru metu, su patologija nieko bendra neturi, priklausomai, kokios yra grandinės – α, β, γ, δ).
Hb rūšys (skirtumus lemia baltymo globino struktūros ypatumai):
• HbE- embrioninis iki 3 nėštumo mėnesio.
• HbF - fetalinis nuo 3 nėštumo mėn. iki pogimdyvinio 15 sav. (2 α, 2 γ). Jis geriau jungiasi su O2 nei HbA
• HbA- suaugusio. Fiziologinės rūšys HbA1 (2 α, 2 β)- 97%, HbA2 (2 α, 2 δ)- 3%.
• HbA1c – glikozilintas Hb, cukrinio diabeto kontrolės rodiklis.
Pažymėtina, kad naujagimio hemoglobinas pasižymi stipresnėmis nei suaugusiojo imuninėmis savybėmis.
Sugebėjimas prisijungti O2 mažėja , HbE su O2 jungiasi geriau nei HbA (lemia grandinės)
Patologinės Hb formos- HbS (sergant pjautuvine anemija)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Hemoglobino junginiai (fiziologiniai ir nefiziologiniai). Jų savybės

A

Hemoglobinas (Hb) pagrindinis eritrocitų baltymas – chromoproteinas iš:
• Baltymo globino (α, β, δ, γ grandinių) (96%) – suaugusio žmogaus - 2α2β grandinės. Globinas savo savybėmis artimas albuminams, jis sudaro laikinus ryšius su Fe2+;
• 4 hemo molekulės (+Fe) suriša keturias molekules deguonies – nudažo raudonai, molekulės identiškos (4%). Hemas sudarytas iš keturių pirolo žiedų ir Fe2+.
• Eritrocitą - 66% vandens ir 33% sausos medžiagos (95% – Hb), 1/3 eritrocito masės – Hb.

Hemoglobino junginiai (fiziologiniai ir nefiziologiniai). Jų savybės:
Hb junginiai:
1. Fiziologiniai:
• Oksihemoglobinas HbO2;
• Karbhemoglobinas Hb+CO2 fiziologinis junginys, lengvai disocijuoja, tinka pernešti dujom.
2. Patologiniai
• Karboksihemoglobinas Hb+CO. Jungiasi 200kartų geriau nei su O2; nedisocijuojantis- sudaro stabilią jungtį su Hb, netinka dujoms pernešti. Jei susidaro 20% pykina, skauda galvą, 50%- ištinka mirtis. Sveiko žmogaus kraujyje 1-2%, rūkančio iki 8-15%.
• Methemoglobinas (veikiant stipriais oksidatoriais- nitratais, sulfamidams, anilinu). Fe2+→Fe3+, netinka dujoms pernešti. Nors MetHb gali sujungti O2, bet junginys sunkiai disocijuojantis, todėl periferiniams audiniams gresia O2 stygius. Jeigu MetHb>15%, atsiranda cianozė, iki 20%- gali sutrikti širdies, kvėpavimo veikla, >70%- nesuderinama su gyvybe. Fiziologinėmis aplinkybėmis yra iki 1%, nes skaldo methemoglobinreduktazė. Rūkančiųjų iki 0.5-2.7%.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Sąlygos, veikiančios O2Hb susidarymą ir jo disociaciją.

A
  1. Oksihemoglobino susidarymą ir disociaciją veikiančios sąlygos.
    Hemoglobino oksigenizacijos priklausomumą nuo dalinio O2 slėgio rodo deguonies disociacijos kreivė, kuri yra „S“ raidės formos (dėl Hb ypatybių prijungiant deguonį). Veiksniai mažinantys hemoglobino afinitetą deguoniui (kreivė pasislenka į dešinę):
  2. O2 parcialinis slėgis
  3. CO2 parcialinis slėgis trukdo HbO2 susidaryti (didėjantis CO2 mažina Hb galimybę jungtis su O2).
  4. Kraujo pH.
  5. Kraujo temperatūra.
  6. 2,3-difosfogliceratai (2,3DPG)
  7. Hb struktūra-
  8. CO stabdo HbO2 susidarymą, nes sudaro pastovų junginį su Hb.
    Labai svarbi yra pH ir CO2 įtaka (tarpusavyje susiję). Tai vadinamasis Boro efektas, kuris teigiamai veikia deguonies apykaitą audiniuose ir plaučiuose.

(lentelė su pO2 ir pCO2 parc. slėgiais)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Sąlygos, veikiančios O2Hb susidarymą ir jo disociaciją. O2 parcialinis slėgis.

A
  1. O2 parcialinis slegis
    Sąlygos mažajame rate. Plaučių alveolėse pO2 100mmHg(visas oro slėgis lygus 750mmHg), HbO2 - apie 98%. Maksimaliai HbO2 gali susidaryti 98%. Lipant į kalnus pO2 kraujyje 80mmHg- HbO2 95%. Plaučių kapiliaruose O2 parc. Slėgis yra 40 mmHg, todėl O2 difunduoja iš alveolių į kapiliarus, susijungia su Hb, o labai nedidelė dalis O2 ištirpsta kraujo plazmoje. Organizmas turi pakankamas ribas svyruojant parcialiniam slėgiui sujungti pakankamą deguonies kiekį. Būnant kalnuose O2 parcialinis slėgis sumažėja, sergant plaučių ligomis, sutrikus plaučių ventiliacijai organizmas duoda rezervą. Didžiajam rate: ląstelė ramybės būsenoje, O2 parcialinis slėgis ~40mmHg, HbO2 – 75%. Mažėjant deguonies parcialiniam slėgiui, mažėja HbO2 susidarymas. Gerėja disociacija (disoc., skatina sąlygos, o ne poreikis).
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Sąlygos, veikiančios O2Hb susidarymą ir jo disociaciją. CO2 parcialinis slėgis trukdo HbO2 susidaryti (didėjantis CO2 mažina Hb galimybę jungtis su O2).

A
  1. CO2 parcialinis slėgis trukdo HbO2 susidaryti (didėjantis CO2 mažina Hb galimybę jungtis su O2). Kuo daugiau CO2- tuo mažiau HbO2 susidaro ir daugiau disocijuoja. Kai daugiau pašalinama CO2, jis mažiau trukdo, HbO2susidaro daugiau.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Sąlygos, veikiančios O2Hb susidarymą ir jo disociaciją. Kraujo pH.

A
  1. Kraujo pH. Rūgštėjant kraujui HbO2 susidarymas blogėja. Rūgštesnis kraujas didžiajam rate dėl metabolitų, todėl susidarymas blogėja, o disociacija gerėja. Mažajam rate pH didėja, jungimasis gerėja. Bendras Bohr’o efektas dėl H ir CO2 jonų didėjimo.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Sąlygos, veikiančios O2Hb susidarymą ir jo disociaciją. Kraujo temperatūra.

A
  1. Kraujo temperatūra. Mažėjant temperatūrai, gerėja dujų tirpimas, didėja afinitetas. Fiziologinėmis aplinkybės temp. poveikis Hb jungimuisi ir disociacijai turi žymiai mažesnės įtakos nei minėti veiksniai. Aktualiau šąlant, atliekant operacijas hipotermijos sąlygomis. Jei kūno temp. sumažėja žemiau kritinės 24 laipsnių- įsotinimas didelis, bet disociacija labai silpna (disoc. reikia aukštesnės temp.)- gali ištikti mirtis.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Sąlygos, veikiančios O2Hb susidarymą ir jo disociaciją.2,3-difosfogliceratai (2,3DPG)

A
  1. 2,3-difosfogliceratai (2,3DPG) (kuo jo eritrocite daugiau, tuo Hb giminingumas O2 mažesnis). Esant hipoksijai, suintensyvėja anaerobinė angliavandenių oksidacija eritrocituose (fizinis darbas, kalnai, anemija). Susidaro >2,3DPG- trukdo jungtis O2 su Hb (mažina afinitetą), susidarys mažiau HbO2, jis geriau disocijuos, gerėja audinių aprūpinimas O2. Neleisdamas jungtis su O2, sudaro puikias sąlygas audiniams gauti O2 (ne dėl poreikio, o dėl sąlygų). Susidarant daugiau DPG blogėja įsotinimas, gerėja disociacija.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q
  1. Sąlygos, veikiančios O2Hb susidarymą ir jo disociaciją. Hb struktūra
A
  1. Hb struktūra- HbE geriau jungiasi su O2 nei HbA.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Oksihemoglobino susidarymą ir disociaciją veikiančios sąlygos. pH ir CO2 įtaka

A

Labai svarbi yra pH ir CO2 įtaka (tarpusavyje susiję). Tai vadinamasis Boro efektas, kuris teigiamai veikia deguonies apykaitą audiniuose ir plaučiuose. Anglies dioksidui, priešingai nei deguoniui, nėra būdingas prisotinimas – t.y. didėjant PCO2, sujungto kraujyje CO2 kiekis vis didėja. Juo mažiau Hb oksigenizuotas, juo daugiau daugiau CO2 gali sujungti kraujas, esant pastoviam CO2 parcialiniam slėgiui.
ore plaučiuose veninis arterinis audinių skysis

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

parc. slegiu lentele

A
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

organizmo gelezies turintys junginiai

17
Q

gelezies apykaita

18
Q

Hb apykaita