Lesson 8 - 苹果一斤多少钱? Flashcards Preview

Hanyu Jiaochang Level 1 > Lesson 8 - 苹果一斤多少钱? > Flashcards

Flashcards in Lesson 8 - 苹果一斤多少钱? Deck (32):
0

mǎi

To buy

1

水果

shǔigǔo

Fruit

2

苹果

pínggǔo

Apple

3

jīn

A weight unit

4

公斤

gōngjīn

Kilogram

5

gùi

Expensive

6

le

7

ba

8

多少

dūoshao

How much/how many

9

dūo

Many, a lot of.

10

shǎo

Few; little; less.

11

kuài

Yuan, money unit.

12

jiǎo

Equal to 10% of one yuan

13

yuán

Unit of money measurement.

14

máo

Same as jiao

15

fēn

Equal to 1% of 1¥

16

hái

Also, in addition, still

17

别的

biéde

Other

18

桔子

júzi

Orange

19

怎么

zěnme

How

20

mài

To sell

21

liǎng

Two

22

一共

yígòng

Altogether

23

gěi

To give

24

zhǎo

To give change

25

香蕉

xiāngjiāo

Banana

26

葡萄

pútao

Grape

27

西瓜

xīguā

Watermelon

28



Pear

29

táo

Peach

30

草莓

cǎoméi

Strawberry

31

便宜

piányi

Cheap