Test 9, Units 6 - 8 (8.1 - 8.13) Flashcards Preview

8th Math - Pre-Algebra > Test 9, Units 6 - 8 (8.1 - 8.13) > Flashcards

Flashcards in Test 9, Units 6 - 8 (8.1 - 8.13) Deck (34):
1

complementary angles contain 180 degrees

false - complementary angles contain 90 degrees

2

a right angle contains 90 degrees

true

3

mathematical probability is expressed as a ratio

true

4

2 angles with a common ray between them are adjacent angles

true

5

the opposite sides of a rectangle are parallel

true

6

perpendicular lines form right angles

true

7

a compass is used to measure the number of degrees in an angle

false - a compass is used to draw circles

8

angles are formed by 2 rays

true

9

similar triangles have the same size and shape

false -

10

a divided bar graph is another name for a histogram

false

11

scale 2 in. = 50 mi.
4 in. =

2 4 cross multiply 2x = 200
--- = --- x = 100
50 x

12

scale 2 in. = 50 mi.
10 in. =

2 10 cross multiply 2x = 500
--- = -- x = 250
50 x

13

scale 2 in. = 50 mi.
9.2 in. =

2 9.2 cross multiply 2x = 460
--- = -- x = 230
50 x

14

scale 2 in. = 50 mi.
1 1/2 in. =

2 1.5 cross multiply 2x = 75
--- = -- x = 37.5
50 x

15

scale 2 in. = 50 mi.
15 1/2 in. =

2 15.5 cross multiply 2x = 775
--- = -- x = 387.5
50 x

16

find the gross pay for 39 hours at $8.17 per hour.

8.17 x 39 = $318.63

17

find the cost of twelve $1,000 bonds at a quotation of 84.50.

$1,000 x .845 = $845
$845 x 12 = $10,140

18

find the simple interest on $500 at 6% for 1 year.

i = prt
i = $500 x .06 x 1
i = $30

19

find the life insurance premium on $20,000 at $28.14 per $1,000.

divide the 20,000 by 1,000 giving you 20.
$28.14 x 20 = $562.80

20

find the fire insurance premium on a $75,000 house at a rate of $.96 per $100.

divide the 75,000 by 100 giving you 750.
750 x .96 = $720

21

find the mean of 13, 25, 16, 52, 9.

add 13, 25, 16, 52, 9 to get 115. divide 115 by 5 = 23

22

find the length of the radius in a circle if the diameter is 10 ft.

the radius is 1/2 the diameter, so the radius is 5 ft.

23

find the median of 14, 12, 9, 7, 12, 11, 6, 7.

6, 7, 7, 9, 11, 12, 12, 14
9 & 11 are the middle numbers, so add them & divide by 2. 9 + 11 = 20 20/2 = 10

24

find the mode of 93, 87, 90, 74, 77, 95, 88, 81, 90

90 is the only one that appears more than once.

25

write the probability that the numbers 263 will be the first three digits of a code number.

the first three digits can each be 0,1,2,3,4,5,6,7,8,or9, a total of 10 numbers. so 1 out of 10 chance that 2 will be the 1st. 1 out of 10 chance that 6 will be the 2nd, and 1 out of 10 chance that 3 will be the 3rd. the total chance would be 1/10 x 1/10 x 1/10 = 1/1000

26

find the mean of 58, 43, 33, 69, 41, 74

add them & divide by 6
mean = 53

27

draw and label a line perpendicular to the given line segment

you will draw a line in the middle of the line segment that forms a 90 degree angle on each side.

28

construct a circle with a radius of 3/4 inch.

use your compass to draw a circle with this radius.

29

bisect angle ABC using a compass.

you will draw a line in the middle of an angle making two equal angles

30

two angles are supplementary. The first angle has 20 degrees more than the second angle. How many degrees are in each angle?

x + x + 20 = 180
2x + 20 - 20 = 180 - 20
2x = 160
x = 80
x + 20 = 100
The two angles are 80 degrees & 100 degrees. Supplementary angles add to make 180 degrees.

31

Cara bought a motorcycle that cost $1,250. She paid $250 down and the remainder in 18 monthly payments of $60 each. How much interest did she pay?

18 x 60 = 1,080 in payments
1080 + 250 = 1330 payments plus the down payment
1330 - 1250 = 80 total paid minus the cost of bike
$80 in interest.

32

Cara makes $9.19 per hour. find her social security tax at the rate of 7.65% for a 40 hour work week.

9.19 x 40 = 367.60
367.60 x .0765 = 28.1214 round to $28.12

33

Cara bought 200 shares of stock at a quotation of 24.5. The brokerage fee was $139. What was the total cost?

24.5 x 200 = 4900
4900 + 139 = $5,039

34

If Cara makes $300 per week, how long did she have to work to buy the motorcycle & the stock?

the bike was $1330, the stock was $5,039, add them & divide by 300.
1330 + 5039 = 6369
6360/300 = 21.23 weeks ! Good thing she lives with her parents & they buy her food & stuff.