Examenguide 1 Flashcards

(10 cards)

1
Q

Geef het stappenplan voor bestuurlijke handhaving

A

Stappenplan bestuurlijke handhaving:
1) Handhaving is het doen naleven van rechtsregels

2) Handhaving heeft verschillende doelen:
2.1) Zorgt voor naleving van democratisch vastgestelde wetten, anders wordt de rechtsstaat ondermijnd

2.2) Zorgt ervoor dat overheid het goede voorbeeld geeft, anders verliest regelgeving haar geloofwaardigheid

2.3) Zorgt ervoor dat de overheid structureel optreedt bij niet-naleving van regels, anders zou dit precedentwerking kunnen hebben

3) Een overtreding is een gedraging die in strijd is met het bepaalde bij of krachtens enig wettelijk voorschrift (art. 5:1 lid 1 Awb)

4) Een overtreder is degene die de overtreding pleegt of medepleegt (art. 5:1 lid 1 Awb)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Geef het stappenplan voor last onder bestuursdwang

A

Stappenplan last onder bestuursdwang:
1) Last onder bestuursdwang is een last tot geheel of gedeeltelijk herstel van de overtreding en de bevoegdheid van het bestuursorgaan om de last door feitelijk handelen ten uitvoer te leggen, indien de last niet of tijdig wordt uitgevoerd (art. 5:21 Awb)

2) Last onder bestuursdwang gebeurt geschiedt meestal op de kosten van de overtreder (5:25 lid 1 Awb)

3) De bevoegdheid tot het opleggen van een last onder bestuursdwang kan niet worden gebaseerd op de Awb. Bijzondere wetten geven deze bevoegdheid: art. 125 Gemeentewet, art. 122 Provinciewet en art. 61 Waterschapswet

4) Last onder bestuursdwang geschiedt in drie fasen:
4.1) Bestuursdwangaanschrijving: het bestuur biedt krachtens art. 5:24 lid 2 Awb een begunstigingstermijn om de onrechtmatige situatie te doen opheffen. De last onder bestuursdwang wordt kenbaar gemaakt aan de overtreder, de rechthebbende en de aanvrager (art. 5:24 lid 2 Awb)

4.2) Feitelijke uitvoering van bestuursdwang: daadwerkelijke toepassing van de bestuursdwang

4.3) Kostenverhaal van de uitgevoerde handeling op de overtreder, tenzij dit redelijkerwijs niet of niet geheel te zijnen laste behoort te komen (art. 5:25 Awb)

5) Preventieve bestuursdwang wordt toegepast indien een klaarblijkelijk gevaar van een overtreding op zeer korte termijn te verwachten is (art. 5:7 Awb)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Geef het stappenplan voor last onder dwangsom

A

Stappenplan last onder dwangsom:
1) Last onder dwangsom is een last tot geheel of gedeeltelijk herstel van de overtreding gekoppeld aan de verplichting tot betaling van een geldsom indien de last niet of niet tijdig wordt uitgevoerd (art. 5:31d Awb)

2) Dwangsombevoegdheid is in de Awb gekoppeld aan de bestuursdwangbevoegdheid: een bestuursorgaan dat bevoegd is een last onder bestuursdwang op te leggen, kan in plaats daarvan een last onder dwangsom opleggen (art. 5:32 lid 1 Awb)

3) Een bestuursorgaan kiest niet voor een last onder dwangsom indien het belang dat het betrokken voorschrift beoogt te beschermen, zich daar tegen verzet (art. 5:32 lid 2 Awb)

4) Een bestuursorgaan heeft veel vrijheid bij de bepaling van de modaliteit en hoogte van de dwangsom:
4.1) Dwangsom wordt vastgesteld op een vast bedrag dat wordt verbeurd als de overtreding voortduurt na de begunstigingstermijn (art. 5:32b lid 1 Awb)

4.2) Dwangsom wordt vastgesteld op een bedrag per tijdseenheid waarin de overtreding voortduurt (art. 5:32b lid 1 Awb)

4.3) Dwangsom wordt vastgesteld op een bedrag per overtreding (art. 5:32b lid 1 Awb)

5) Bedrag van de last onder dwangsom moet proportioneel zijn tot de zwaarte van het geschonden belang en de beoogde werking van de dwangsomwerking (art. 5:32b lid 3 Awb)

6) Last onder dwangsom kan alleen worden opgelegd aan de overtreder (art. 5:32 lid 1 Awb)

7) Last onder dwangsom kan niet worden opgelegd als er ten aanzien van dezelfde overtreding al een last onder bestuursdwang is opgelegd (art. 5:6 Awb)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Geef het stappenplan voor bestuurlijke boete

A

Stappenplan bestuurlijke boete:
1) Bestuurlijke boete is een bestraffende sanctie, inhoudende een onvoorwaardelijke verplichting tot betaling van een geldsom (art. 5:40 lid 1 Awb)

2) Bevoegdheid tot het opleggen van een bestuurlijke boete moet uit een bijzondere wet volgen (art. 5:4 Awb jo. art. 7 EVRM)

3) Bestuurlijke boete mag alleen aan de overtreder worden opgelegd (art. 5:40 lid 1 Awb)

4) Een bestuurlijke boete betreft een onvoorwaardelijke verplichting tot het betalen van de geldsom

5) Het bestraffende (punitieve) karakter van een bestuurlijke boete maakt dit een ‘criminal charge’ en wordt dus beheerst door art. 6 EVRM

6) Bij het opleggen van een bestuurlijke boete kan geen sprake zijn van dubbele bestraffing van een overtreding: ook wel het ne bis in idem-beginsel (art. 5:43 Awb)

6) Bij het opleggen van een bestuurlijke boete kan er niet meer via het strafrecht gestraft worden: ook wel het una via-beginsel (art. 5:44 Awb)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Geef het stappenplan van gedogen

A

Stappenplan gedogen:
1) Gedogen is het afzien van handhaving, terwijl het bestuursorgaan wel juridisch bevoegd en feitelijk in staat is om te handhaven

2) Gedogen is enkel toelaatbaar indien:
2.1) Het tijdelijk is

2.2) het expliciet is (er moet een gedoogbeschikking gegeven worden)

3) Een gedoogbeschikking is in beginsel niet aan te merken als een besluit in de zin van de Awb: in ABRvS Stal Hoogeloon is bepaald dat gedoogbeslissingen geen besluit zijn in de zin van de Awb, omdat ze niet op een rechtsgevolg zijn gericht. Een gedoogbeslissing is een brief van een bestuursorgaan waarin is vermeld dat volgens het bestuursorgaan sprake is van een overtreding, waartegen het bestuursorgaan vooralsnog niet tot handhaving overgaat, zonder meer of alleen als aan de in de brief vermelde voorwaarden wordt voldaan

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Geef het stappenplan van het stel van rechtsbescherming

A

Stappenplan stelsel van rechtsbescherming:
1) Bezwaar maken is het gebruikmaken van de ingevolge een wettelijk voorschrift bestaande bevoegdheid, voorziening tegen een besluit te vragen bij het bestuursorgaan dat het besluit heeft genomen. Hetzelfde bestuursorgaan dat het besluit heeft genomen, hetoverweegt dit besluit en neemt een beslissing op bezwaar (art. 1:5 lid 1 Awb)

2) Administratief beroep is het gebruikmaken van de ingevolge een wettelijk voorschrift bestaande bevoegdheid, voorziening tegen een besluit te vragen bij een ander bestuursorgaan dan hetwelk het besluit heeft genomen (art. 1:5 lid 2 Awb)

3) Als de belanghebbende het niet eens is met de beslissing op bezwaar, dan kan hij beroep instellen bij de bestuursrechter (art. 8:1 Awb jo. art. 1:4 Awb)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Geef het stappenplan van de functies van de bezwaarschriftprocedure

A

Stappenplan functies van de bezwaarschriftprocedure:
1) Rechtsbeschermingsfunctie: biedt de mogelijkheid tot een juridische herbeoordeling van het besluit

2) Leer- of signaleringsfunctie: biedt de mogelijkheid tot het aan het licht brengen van gebreken in de bestuurlijke organisatie en kan zo leiden tot verbeteringen

3) Filter- of zeeffunctie: biedt de mogelijkheid dat fungeert als filter die voorkomt dat de bestuursrechter wordt overspoeld met beroepsprocedures

4) Verduidelijkings- of dossiervormingsfunctie: draagt bij aan een volledig informatiedossier voor de bestuursrechter

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Geef het stappenplan voor de toetsing in bezwaar

A

Stappenplan toetsing in bezwaar:
1) Tijdens een bezwaarschrift wordt het primaire besluit volledig heroverwogen (art. 7:11 Awb). Dit wordt gedaan door een ander bestuursorgaan als dat het besluit heeft genomen (art. 1:5 lid 1 Awb)

2) Het indienen van het bezwaarschrift moet binnen de termijn van 6 weken ná bekendmaking van het besluit (art. 6:7 Awb)

3) Het bezwaarschrift moet voldoen aan de vormvereisten (art. 6:5 Awb)

4) Toetsing middels ex nunc: door het bestuursorgaan wordt het besluit getoetst op rechtmatig- en doelmatigheid in het licht van de op dat moment bekende feiten en omstandigheden

5) Er geldt een verbod van reformatio in peius: de indiener van een bezwaarschrift mag met een nieuw besluit niet slechter af zijn dan wanneer hij geen bezwaarschrift zou hebben ingediend

6) Mogelijke uitkomsten van het bezwaar zijn:
6.1) Bezwaarschrift is niet-ontvankelijk (art. 7:10 lid 1 Awb jo. art. 6:5 t/m 6:11 Awb)

6.2) Bezwaarschrift is ongegrond (art. 7:11 lid 1 Awb)

6.3) Bezwaarschrift is gegrond: het besluit wordt herroepen en zo nodig wordt er een nieuw besluit genomen (art. 7:11 lid 2 Awb)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Geef het stappenplan voor de toetsing in administratief beroep

A

Stappenplan toetsing in administratief beroep:
1) Tijdens een beroepsschrift wordt het primaire besluit volledig heroverwogen (art. 7:11 Awb). Dit wordt gedaan door een ander bestuursorgaan als dat het besluit heeft genomen (art. 1:5 lid 2 Awb)

2) Het indienen van het beroepsschrift moet binnen de termijn van 6 weken ná bekendmaking van het besluit (art. 6:7 Awb)

3) Het beroepsschrift moet voldoen aan de vormvereisten (art. 6:5 Awb)

4) Toetsing middels ex nunc: door het bestuursorgaan wordt het besluit getoetst op rechtmatig- en doelmatigheid in het licht van de op dat moment bekende feiten en omstandigheden

5) Er geldt een verbod van reformatio in peius: de indiener van een bezwaarschrift mag met een nieuw besluit niet slechter af zijn dan wanneer hij geen bezwaarschrift zou hebben ingediend

6) Mogelijke uitkomsten van het bezwaar zijn:
6.1) Beroepschrift is niet-ontvankelijk (art. 7:10 lid 1 Awb jo. art. 6:5 t/m 6:11 Awb)

6.2) Beroepsschrift is ongegrond (art. 7:26 lid 1 Awb)

6.3) Beroepsschrift is gegrond

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Geef het stappenplan voor de toetsing in (hoger) beroep

A

Stappenplan in toetsing (gerechtelijke) beroep:
1) Toetsing middels ex tunc: door de bestuursrechter wordt het besluit getoetst op rechtmatigheid in het licht van de op dat moment bekende feiten en omstandigheden

2) Er geldt een verbod van reformatio in peius: de indiener van een bezwaarschrift mag met een nieuw besluit niet slechter af zijn dan wanneer hij geen bezwaarschrift zou hebben ingediend

3) Mogelijke uitkomsten van een (gerechtelijk) beroep zijn:
3.1) Bestuursrechter is onbevoegd (art. 8:70 sub a Awb)

3.2) Beroep is niet-ontvankelijk (art. 8:70 sub b Awb)

3.3) Beroep is ongegrond (art. 8:70 sub c Awb)

3.4) Beroep is gegrond (art. 8:70 sub d Awb)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly