Lijekovi koji djeluju na GIT Flashcards
(42 cards)
Definiraj: digestivi, antiflatulansi, adsorbensi, antidijaroici, laksativi, antacidi
digestivi - tvari koje pospješuju probavu
antiflatulansi - tvari koje smanjuju nadutost, nelagodu i bol izazvane prevelikom količinom plinova u probavnom traktu
adsorbensi - tvari koje na površinu vežu druge tvari (plinove i otopljene tvari)
antidijaroici - tvari protiv proljeva
laksativi - tvari koje pospješuju pražnjenje crijeva
antacidi - tvari koje povisuju pH želučanog soka
Koji se digestivi koriste? U kojem obliku? Za koje indikacije?
Koriste se enzimi pankreasa (lipaze, proteaze, amilaze) u obliku acidorezistentnih pripravaka jer su učinkoviti tek kad dospiju u dvanaesnik. Koriste se pri egzokrinoj insuficijenciji gušterače koja može biti uzrokovana kroničnim pankreatitisom, cističnom fibrozom, raznim kirurškim zahvatima.
Koje se tvari koriste kao antiflatulansi?
Razni biljni pripravci bogati eteričnim uljima: kim, anis, komorač, metvica, kadulja, majčina dušica, bosiljak, đumbir, lipa, ružmarin, matičnjak, cimet
Lijekovi: silikoni: dimetikon i simetikon
Što je dimetikon i kako djeluje?
Polimerni organosilicijev spoj - polidimetilsiloksan (PDMS). Inertan je, netoksičan i ne apsorbira se u crijevima. Primjenjuje se p.o.
Smanjuje površinsku napetost mjehurića plina te uzrokuje spajanje u veće mjehuriće u želucu. Veći mjehurići se lakše resorbiraju kroz stijenku crijeva.
Dimetikon ne sprječava nastajanje plinova.
Što je simetikon i kako djeluje?
Smjesa PDMS-a i hidratiziranog silikagela. Primjenjuje se p.o. a djeluje isto kao dimetikon.
Kakve tvari su adsorbensi? Za što se koriste?
Fino usitnjene, u vodi netopljive tvari s velikom ukupnom površinom. Koriste se kod trovanja, proljeva i u dermatologiji.
Nabroji neke adsorbense.
aktivni (medicinski) ugljen
talk
kaolin
atapulgit
diosmektit
krospovidon
Kako se primjenjuje aktivni ugljen?
On je nespecifični intestinalni adsorbens. Adsorbira organske i anorganske otrove, boje, lijekove, MO, toksine. Primjenjuje se p.o. U GIT-u se ne apsorbira ni metabolizira. Koristi se pri akutnim peroralnim trovanjima te kao antidijaroik.
Koji su silikatni adsorbensi i kako se primjenjuju?
To su talk, kaolin, atapulgit, diosmektit, Mg- i Al- silikati te njihove smjese. Netopljivi su u vodi, razr. kiselinama i lužinama, ne apsorbiraju se iz GIT-a. Talk i kaolin se koriste eksterno kao posipi za kožu, a kaolin, atapulgit, diosmektit kao intestinalni adsorbensi i antidijaroici.
Što je krospovidon i kako se koristi?
Poprečno povezani homopolimer 1-vinilpirolidin-2-ona. Inertan je, netopljiv u vodi, ne apsorbira se iz GIT-a. Ima veliku adsorptivnu površinu. Koristi se kao antidijaroik i kao dezintegracijsko sredstvo u tabletama.
Što je povidon-jod i kako se koristi?
To je jodofor - kompleks joda i nosača (polivinilpirolidona), 10 jedinica nosača na atom joda. Koristi se kao antiseptik, u vaginaletama, te za ispiranje rana i usta. Manje je toksičan od I2.
Nabroji antidijaroike.
Racekadotril
Loperamid
Kako djeluje racekadotril?
Racekadotril je prolijek koji se aktivira hidrolizom estera i tioestera. Vezanjem Zn2+ iz aktivnog mjesta inhibira enkefalinaze. Tako je inhibirana razgradnja enkefalina - endogenih opioidnih peptida koji aktiviraju opioidne receptore u crijevima. Oni imaju antisekretorno djelovanje, dakle smanjuju sekreciju vode i kloridnih iona u crijeva. Smanjuju trajanje i simptome akutne dijareje. Siguran je za upotrebu kod odraslih i djece.
Kako djeluje loperamid?
On je agonist opioidnih receptora u debelom crijevu. Aktivacijom tih receptora smanjuje tonus glatkih mišića u stijenci crijeva, dolazi do duljeg zadržavanja sadržaja u crijevu te apsorpcije vode.
Slabo je oralno bioraspoloživ jer je jako lipofilan. Metabolizira se prvim prolaskom kroz jetru. Supstrat je P-gP-a, ne prolazi membranu crijeva ni KMB.
Koja je razlika između opstipacije i konstipacije?
Opstipacija je odsutnost spontane stolice, može biti primarna i sekundarna. Konstipacija je otežano pražnjenje crijeva i osjećaj nepotpunog pražnjenja - rijetka, tvrda, mala i suha stolica.
Kako se kemijski dijele laksativi?
Na anorganske laksative (soli), prirodne organske laksative i derivate (alkoholi, šećeri, polimeri, tekući ugljikovodici), sintetski organski laksativi te biljne droge laksativnog djelovanja.
Kako se laksativi dijele prema mehanizmu djelovanja?
- laksativi koji povećavaju volumen stolice bubrenjem u vodi
- osmotski laksativi
-laksativi koji omekšavaju/podmazuju stolicu - aktivatori kloridnih kanala
- agonisti gvanilat ciklaze C
- agonisti 5-HT4 receptora
- antagonisti perifernih opioidnih receptora
Koji su laksativi koji povećavaju volumen stolice bubrenjem u vodi?
metilceluloza, kalcijev polikarbofil, prehrambena vlakna, voće (šljive, smokve), sjemenke lana
Što je metilceluloza, kako djeluje, za što se koristi?
Celuloza u kojoj su neke OH metilirane. Nije probavljiva, nije toksična i nije alergen. U crijevima veže vodu i bubri, omekšava stolicu i povećava joj volumen. Potrebno je uzimati s dovoljno vode jer može uzrokovati dehidraciju.
Osim kao laksativ, koristi se pri izradi emulzija, gelova, tableta, suspenzija, kapi za oči, tekućina za leće i umjetnih suza.
Kako djeluju osmotski laksativi i koji su?
Osmotski vežu vodu u crijevima i sprječavaju apsorpciju vode.
Imamo anorganske: Glauberova sol, Epsomova sol, MgCO3, Mg(OH)2
te organske: manitol, sorbitol, glicerol, laktuloza, laktitol, makrogol.
Što je i kako se koristi Glauberova sol?
Natrijev sulfat dekahidrat.
Sol topljiva u vodi koja se slabo apsorbira iz GIT-a. U crijevima nastaje hipertonična otopina. Sol osmotski veže vodu, sprječava resorpciju i tako omekšava stolicu.
Bezvodni natrijev sulfat koristi se kao sredstvo za sušenje u laboratoriju.
Što je i kako se koristi Epsomova sol?
Magnezijev sulfat heptahidrat, još se naziva i gorka sol. Djeluje kao i Glauberova sol. Koristi se i kao antidot kod trovanja teškim metalima jer tvori teško topljive sulfate.
Što je manitol i kako se koristi?
Manitol je šećerni alkohol nastao redukcijom D-manoze.
p.o. se koristi kao osmotski laksativ, ne apsorbira se.
i.v. se njegova otopina (10%) koristi kao diuretik. Ne može ući u stanice, djeluje osmotski, voda ide iz stanica u izvanstanični prostor. U bubrezima sprječava resorpciju vode i uzrokuje diurezu. Povećava izlučivanje Na+, K+, Cl- i toksina.
Što je glicerol, kako djeluje i u kojem se obliku koristi?
Glicerol je osmotski laksativ - osmozom sprječava resorpciju vode iz crijeva i potiče lučenje vode u crijeva. Lokalnom iritacijom kolona potiče peristaltiku, omekšava stolicu i olakšava pražnjenje crijeva.
Primjenjuje se u obliku supozitorija ili kao klizma. Koristi se kada nije moguća primjena oralnih laksativa, npr. kod male djece.