Radiologi kompendium Flashcards
(61 cards)
Vilka delar behöver en remiss innehålla?
- Ange önskad undersökning
- En specifik frågeställning
- Ditt namn, position och telefon eller sökarnummer
- Relevant anamnes och status
- Tidigare undersökningar – Vad? När? Var?
- Längd, vikt, aktuellt kreatinin, ev metforminbehandling och
kontrastmedelsallergi - Kontraindikationer
Vilka är de olika modaliteter som används inom radiologi?
De modaliteter som används inom diagnostisk radiologi är konventionell röntgen, datortomografi (DT), ultraljud (UL), magnetresonanstomografi (MR) och skintigrafi
Följande beskriver vilken typ av radiologi undersökning?
* Kontrasten i bilden avgörs av elektrondensitet, dvs hur mycket
strålningen dämpas (attenueras) i olika vävnader.
* Patienten utsätts för joniserande strålning
* Vanliga kliniska användningsområden är röntgen av lungor och skelett
* Kontrastmedel används i vissa fall, särskilt vid genomlysningsundersökningar
Konventionell röntgen.
Följande beskriver vilken typ av radiologisk undersökning?
* Joniserande strålningsdosen till patienten är oftast högre än en fullständig konventionell röntgenundersökning, men
informationsutbytet klart större.
* Vanliga kliniska användningsområden är hjärna, thorax, buk och kotpelare
* jodkontrastmedel kan användas för att tydligare påvisa patologiska processer samt för att avbilda blodkärl.
* Kan användas både akut och vid utredningar.
Datortomografi (DT)
Följande beskriver vilken typ av radiologisk undersökning?
* En variant av DT där ett stort antal röntgenbilder används för att skapa en tredimensionell datavolym.
* Metoden används främst vid undersökning av ansiktsskelett (tänder och käke), men har börjat användas allt mer för undersökning av småskelett såsom mellanhand och fotled/mellanfot.
* Fördelar är låg stråldos, möjlighet till tomografiska och
tredimensionella bilder, samt hög känslighet. Nackdelar är högre kostnad, lägre tillgänglighet och att de tar längre tid att granska för röntgenläkaren
CBCT
(cone beam computed tomography)
Följande beskriver vilken typ av radiologisk undersökning?
* Ingen joniserande strålning, tekniken baseras på hur protoner i kroppen (från väteatomer) påverkas i ett starkt magnetfält i kombination med radiovågor.
* Bilden skapas från den signal som fås från de väteprotoner som finns i olika molekyler i kroppen, huvudsakligen vävnadernas innehåll av vatten och fett
* Kan göras med eller utan kontrastmedel.
* Vanliga kliniska användningsområden är nervsystemet (både hjärna och rygg), men även leder, buk, hjärta och kärl
* Patienten måste kunna ligga stilla
åtminstone 30 minuter i ett trångt utrymme.
magnetresonanstomografi (MR)
Följande stämmer för vilken typ av radiologisk undersökning?
* Högfrekventa ljudvågor (>2 MHz) som reflekteras i vävnader
(ingen joniserande strålning).
* Bilden visar ljudreflektion – den uppstår vid skillnader i ekogenicitet mellan olika vävnader. Undersökningen kan göras utan och med kontrastmedel.
* Mest lämplig för riktade frågeställningar, passar sämre vid översikt, även som vägledning vid punktioner av exempelvis pleura och buk.
* Undersökningen är också i högre grad
användarberoende och svår att eftergranska
Ultraljud
Följande stämmer för vilken radiologisk undersökning?
* Nukleärmedicinsk undersökning där radioaktiva isotoper injiceras, binder till olika bärarmolekyler som tillförs patienten och sedan ansamlas i det undersökta organet i olika stor utsträckning.
* En gammakamera detekterar den gammastrålning som emitteras av isotopen, patienten utsätts för joniserande strålning
* Används vid undersökning av hjärta, lungor, njurar, skelett etc.
Scintigrafi
Följande stämmer för vilken radiologisk undersökning?
* Bygger på iv injektion av positronstrålande spårämne, ett instabilt ämne som tas upp av organ med hög metabolism.
* Vanligast spårämnet är 18F-FDG, när dessa sönderfaller avger de en positron som snabbt träffar en elektron, båda partiklarna förintas och avger då två fotoner som åker åt motsatta håll.
* Gamma-detektorer runt patienten läser av signalerna och jämför tiden mellan dessa för att lokalisera ursprunget, patienter utsätts för joniserande strålning.
Positron emission tomografi (PET)
På vilket sätt kan joniserande strålning vara farligt för patienter och vårdcentral?
Joniserande strålning kan leda till DNA-skada i cellerna som vid mutation kan utvecklas till cancer. Risken för cancer är linjärt proportionell mot stråldosen. Vid mycket höga stråldoser kan
dessutom akuta strålskador uppkomma vars allvarlighetsgrad ökar med dosen.
Varför är unga mer känsliga för joniserande strålning?
Att yngre är mer ”strålkänsliga” beror dels på högre celldelningsfrekvens, men framför allt på längre förväntad livslängd.
Vilka tre grundprinciper används för att minska patienternas och personalens stråldos?
Tid, Avstånd och Skärmning
Hur mycket naturlig joniserande strålning utsätts vi för per år i genomsnitt?
I genomsnitt utsätts vi för ca 1 mSv (milliSievert) per år i effektiv stråldos från naturlig joniserande bakgrundsstrålning som kommer från mark och natur.
…. har som enda uppgift att förstärka skillnader mellan kroppens olika vävnader och återspegla detta i bilden
Kontrastmedel
Kontrastmedel används vid undersökningar med alla modaliteter utom …
Kontrastmedel används vid undersökningar med alla modaliteter utom scintigrafi
Vad menas med olika kontrastmedelfaser?
Med faser menas att man utför bildtagningen olika lång tid efter att kontrasten har givits intravenöst. Därmed kan man anpassa om man till exempel vill bedöma arteriell försörjning, generell blodförsörjning (parenkymfas / venös fas), eller utsöndringen av urin.
En DT-remiss bör alltid innehålla uppgifter om …
aktuellt S-kreatinin, längd, vikt, diabetes, metforminbehandling och eventuell tidigare kontrastmedelsreaktion
Följande beskriver vilket kontrastmedel?
* Detta kontrastmedel innehåller tunga atomer som bromsar, attenuerar, röntgenstrålning i hög grad.
* Används vid datortomografi, angiografi och genomlysning. Det kan ges intravenöst, peroralt, rektalt.
* Elimineras huvudsakligen via njurarna, kan på så sätt orsaka njurinsufficiens. Allergiska reaktioner förekommer även.
* Thyroideasjukdom (obehandlad hypertyreos och obehandlad
thyroideacancer) och vissa former av Myastenia Gravis (bulbära symtom) kan utgöra kontraindikationer för detta kontrastmedel.
Vattenlösliga kontrastmedel (jod). Ett positivt kontrasmedel, vilket innebär att det har högre atommassa än kroppens mjukvävnader, blir ljust på bild
Följande beskriver vilket kontrastmedel?
* Tung atomvikt och därför mycket röntgentätt.
* Ges i princip endast oralt eller rektalt.
* Används vid undersökning av magtarmkanalen, exempelvis
undersökning av sväljningsmotorik och vid tunntarmspassage
* Det tas inte upp av kroppen, utan passerar magtarmkanalen oförändrat och är således ej toxiskt och har få biverkningar.
* Ska inte ges vid DT undersökning då detta kontrastmedel kan orsaka artefakter.
* Ska inte ges vid misstanke om perforation av mag-tarmkanal då kontrastmedlet kan ta sig ut i bukhålan och orsaka granulom.
Icke vattenlösliga kontrastmedel (bariumsulfat). Ett positivt kontrasmedel, vilket innebär att det har högre atommassa än kroppens mjukvävnader, blir ljust på bild
Följande stämmer för vilken typ av kontrastmedel?
* Blir mörkt på bild då de innehåller lägre mängd strålningsattenuerande atomer än kroppens mjuvävnad.
* Exempel är koldioxid och luft som tillförs i magtarmkanalen (framför allt i kolon) eller i artärer (angiografi med koldioxid).
Negativa kontrastmedel.
Följande stämmer för vilket typ av kontrastmedel?
* Är det vanligaste kontrastmedlet för MR.
* Är giftigt och ges därför inkapslat i en bärarmolekyl.
* Eftersom man ger en mycket mindre mängd kontrastmedel vid MR undersökning så är risken för njurskada mycket liten.
* Kan dock ge upphov till nefrogen systemisk fibros som är ett allvarligt tillstånd.
* Har paramagnetiska egenskaper, dvs påverka vätetomer omkring sig och förändrar på så sätt bilden.
Gadolinium (Gd)
De viktigaste radiologiska metoderna för undersökning av CNS?
DT och MR
Hur kan man kartlägga kärl i CNS?
Man kan kartlägga kärlen (angiografier) med både DT och MR
Patienter med skalltrauma i anamnesen och neurologiska symptom undersöks ofta med?
DT