4. Komunikacijske funkcije Flashcards
(50 cards)
začetnik prve ideje o klasifikaciji komunikacijskih činova?
John Austin
kako glase Austinove ideje o komunikacijskim funkcijama?
J. Austin je promatrao jezik kroz njegovu funkciju, odnosno kako njime djelujemo na svoju okolinu. Definirao je govorni čin preko tri dimenzije: sadržaj(riječi), namjeru govornika i poruku koju je slušatelj primio.
kako glasi razrađena Austinova ideja, kojom se pozabavio filozof Searle?
“Svaka rečenica ima sadržaj i namjeru, ali riječi nisu nužan odraz te namjere zato što istim riječima možemo ostvarivati različite namjere.” –> početak analize funkcija komunikacijskih činova
Djeca prvo počnu komunicirati za različite funkcije, a tek kasnije nauče kako oblikovati komunikacijske poruke ovisno o funkcijama. T/N?
Točno.
kako glasi najjednostavnija i klinički najznačajnija podjela komunikacijskih funkcija?
Podjela na imperativne i deklarativne funkcije.
kakve su to imperativne funkcije?
Ovakvim funkcijama odrasla osoba koristi se kao sredstvo za dolaženja do cilja djeteta. To su zapravo zapovjedne funkcije u kojima je naš komunikacijski partner zapravo “naš sluga”, odnosno komunikacijski partneri nisu u ravnopravnom položaju.
kakve su to deklarativne funkcije?
Deklarativne funkcije su zapravo funkcije dijeljenja, odnosno izmjene informacija. Najčešće se korištenjem predmeta nastoji pridobiti pažnja odrasle osobe. (u ranoj dobi)
Položaj komunikacijskih partnera je mnogo ravnopravniji.
zašto je važno razlikovati deklarativne od imperativnih funkcija? navedi par razloga.
Deklarativne funkcije glavni su pokretači tipičnog komunikacijskog razvoja, razvoja jezičnih sposobnosti i socijalnog učenja. Čine specifičnost i srž ljudske komunikacije.
koja je poveznica između razvoja govora kod djece i učestalosti upotrebe deklarativnih funkcija?
Djeca koja imaju nisku učestalost deklarativnih funkcija imaju znatno nižu vjerojatnost da kroz sljedećih godinu dana razviju funkcionalni govor.
(visoka, pozitivna korelacija između varijabli)
što je motiv pojave deklarativnih komunikacijskih činova?
Socijalna usmjerenost na druge ljude.
što je podijeljena intencionalnost? kako se još naziva?
Pojam podijeljene intencionalnosti obuhvaća sociokognitivne i socio-motivacijske vještine koje se bihevioralno mogu zapaziti kroz suradničke interakcije u kojima sudionici imaju zajednički cilj i zajedno su predani ostvarenju tog cilja: koordinirano izvode radnje za ostvarenje tog cilja.
Naziva se još i “intencionalnost mi.”
koje funkcije se prije javljaju: deklarativne ili imperativne?
Više od 50% djece tipičnog razvoja počine koristiti govor prvo za komentiranje (deklarativna funkcija govora), a tek onda za zahtijevanje predmeta (imperativna funkcija govora), međutim razlike u dobi javljanja su vrlo male. Vjerojatnije je da se obje funkcije javljaju gotovo istovremeno.
što je pokazatelj narušenosti komunikacijskog razvoja?
Izostanak postojanja i razvoja deklarativne funkcije u ranoj dobi.
kod kojeg poremećaja se uočavaju najveća odstupanja od tipičnog obrasca?
Kod poremećaja iz spektra autizma.
kada možemo reći da započinje pojava komunikacijskih funkcija koje bi mogli svrstati u (proto)deklarative?
Kada dijete počne očekivati i izazivati suptilnije odgovore od okoline od čistog fizičkog kontakta; dijete počinje iščekivati i željeti izazvati smijeh, komentar ili kontakt očima i sve više traži pažnju.
poredaj sljedeće deklarativne funkcije ovisno o redoslijedu napretka u njihovom ostvarivanju: privlačenje pažnje na sebe, davanje predmeta i gesta pokazivanja, predstavljanje predmeta.
- privlačenje pažnje na sebe
- predstavljanje predmeta
- davanje predmeta i gesta pokazivanja
imperativni i deklarativni komunikacijski činovi nastaju različitim procesima učenja. o čemu je riječ?
Imperativna funkcija geste pokazivanja razvija se od nekomunikacijskog dohvaćanja kroz proces ontogenetske ritualizacije. Deklarativna funkcija geste pokazivanja oslanja se na sociokognitivne sposobnosti (pr. imitacija)
Za javljanje imperativnih funkcija dovoljno je razumjeti uzročno-posljedičnu vezu ponašanja (imati iskustvo i moć predviđanja ishoda na temelju opaženih obrazaca) i oslanjanje na razumijevanje funkcioniranja osoba kao fizičkih agenta, dok je za javljanje deklarativnih funkcija potrebna intersubjektivnost (razumijevanje recipročnih namjera te namjerno dijeljenje iskustava, kao i svjesnost o mentalnom stanju primatelja.
koje su dvije vrste deklarativnih funkcija koje se ostvaruju uporabom geste pokazivanja? koja od te dvije omogućuje usvajanje i učenje jezika?
Deklarativno ekspresivno pokazivanje: temelji se na dijeljenju interesa o nekom predmetu, događaju ili mjestu.
Deklarativno informativno pokazivanje: temelji se na pružanju informacija o nekom objektu i smatra se osnovnom funkcijom za usvajanje jezika.
prevaga kojih funkcija upućuje na atipičan komunikacijski obrazac?
Prevaga imperativnih nad deklarativnim funkcijama.
prevagu kojih funkcija kod djece u dobi 7-13mj smatramo normalnom? u kojem omjeru i kada najkasnije(što se dobi tiče)?
Prevagu deklarativnih funkcija nad imperativnim: većina deiktičkih gesta koristi se za deklarativne funkcije.
Okvirno u dobi od 18 mjeseci tipičnim komunikacijskim obrascem smatrao bi se takav obrazac koji upućuje na navedenu prevagu u omjeru 70/30 ili 80/20.
kakav je to tipični komunikacijski obrazac?
Očekuje se već u djece dobi od 18 mjeseci, vrlo često je prisutan i ranije, ukazuje na motivaciju za socijalnim dijeljenjem i napredak u sociokognitivnim sposobnostima. Podrazumijeva prevagu deklarativnih funkcija nad imperativnim (70/30 ili 80/20) i osnova je socijalnog učenja i usvajanja jezika u ranoj dobi.
kakav je to atipični komunikacijski obrazac?
Ukazuje na nedostatak uzajamnosti u komunikaciji, u ranoj dobi je prisutan u djece s komunikacijskim teškoćama, posebice u djece s poremećajem iz spektra autizma, često i u djece s intelektualnim poteškoćama. Povezan je sa sporijim obrascem usvajanja jezika i karakterizira ga prevaga imperativnih funkcija.
zašto je mala količina deklarativnih funkcija toliko nepoželjna?
Prava priroda ljudske komunikacije nije zahtijevanje, nego izmjena informacija.
Deklarativna komunikacija u mnogo većoj mjeri otvara vrata usvajanju znanja jer uključuje komentiranje predmeta i pojava, nadovezivanje na iskustvo drugoga i usvajanje novih informacija.
objasni povratno djelovanje djetetove motivacije i usmjerenosti na sudjelovanje u interakciji i komunikaciji s drugim osobama na okolinu.
Djetetova motivacija da sudjeluje u interakciji i komunikaciji s drugim osobama te da zajedno s njima komunicira o raznim referentima potiče nastanak deklarativne funkcije, ali i povratno pozitivno djeluje na okolinu koja tada djetetu pruža bogatiji jezični ulaz i više komentara i informacija.