14 - Złożone mózgi Flashcards
(35 cards)
- Paleoantropologia ludzkiego umysłu - jakie były główne przyczyny rozwoju?
Odkryto wiele skamielin praprzodków człowieka, czyli dwunożnych hominidów bez ogona, ale co należy uznać już za człowieka? Nasi praprzodkowie byli praworęczni, a małpy nie mają takich preferencji. Wspólny przodek hominidów i małp naczelnych żył ponad 7 milionów lat temu. Przypuszcza się, że nastąpiło mieszanie się genów praludzi i szympansów około 5.5 mln lat temu,
Ewolucja mózgu człowieka: wielki skok i rozprzestrzenienie się homo sapiens po świecie nastąpił 100.000 lat temu. Co go spowodowało? Okresy lodowcowe wywierały silną presję selekcyjną; konieczność polowań grupowych; wytępienie wielu zwierząt i konkurencyjnych człekokształtnych; postawa dwunożna i uwolnienie rąk; rozwój stereoskopowego widzenia w kolorze (łatwiej widzieć dojrzałe owoce i rozróżniać gatunki traw); rozwój mowy i języka gestów.
- Kiedy żył przodek homininów i małp naczelnych?
Ramapitek (siwapitek), to człekopodobna małpa, uznawana początkowo za praprzodka homininów; obecnie metody oceniania podobieństwa są znacznie lepsze i uważa się ją za praprzodka orangutana, który jest odrębnym gatunkiem hominoida, nie należącym do linii homininów.
- Wymień po 3 cechy, które powodują, że ludzie mają przewagę nad zwierzętami i odwrotnie, zwierzęta nad ludźmi?
cechy ludzi
1 Cywilizacja, technologia
2 Pionowa postura i chodzenie na 2 nogach
3 Gotowane jedzenie - łatwiej jest przyswoić z niego cukry i białka, które po obróbce termicznej mogą być wykorzystywane znacznie szybciej.
cechy zwierząt
1 Instynkty i zmysły, bardzo przydatne w ataku i obronie, które ewolucyjnie zatraciliśmy przez osiadły i stadny tryb życia
2 Brak myślenia przyszłość - przeszłość, całość świadomości skupia się u nich na teraźniejszości. Zwierzęta znacznie szybciej podejmują decyzje i mają bardziej pojemną pamięć roboczą.
3 O wiele szybszy metabolizm pozwala zwierzętom na bardzo gwałtowne wykorzystywanie energii, co skutkuje wyższą wydajnością.
- Ile lat liczą najstarsze szczątki zaliczane do gatunku homo sapiens?
Najstarsze ślady Homo sapiens w Europie pochodzą sprzed 35 000 lat, z Afryki sprzed 200 000 lat, na Bliskim Wschodzie 80-125 000 lat, w Jaskini Zhiren w Chinach znaleziono kości sprzed 100 000 lat, w Australii sprzed 42 000 lat.
- Kiedy wymarł człowiek neandertalski?
30-35 tys. Lat temu
- Co było prawdopodobną przyczyną szybkiej ewolucji mózgu człowieka i jak dawno to nastąpiło?
Okresy lodowcowe wywierały silną presję selekcyjną; konieczność polowań grupowych; wytępienie wielu zwierząt i konkurencyjnych człekokształtnych; postawa dwunożna i uwolnienie rąk; rozwój widzenia w kolorze (łatwiej widzieć dojrzałe owoce i rozróżniać gatunki traw); rozwój mowy i języka gestów. Ewolucja mózgu człowieka: wielki skok i rozprzestrzenienie się homo sapiens po świecie nastąpił 100.000 lat temu.
- Czy ludzkie mózgi są znacznie większe niż można się spodziewać po wielkości człowieka?
W porównaniu do innych gatunków stoimy nieco powyżej średniej na wykresie zależności masy mózgu do masy ciała, nie jest to jednak drastyczna różnica. Prawdziwy przełom leży w naszym przypadku w budowie i wielkości obszarów korowych.
- Od kiedy praludzie używali narzędzi? Jakich? Kiedy zaczęli wykorzystywać ogień?
Narzędzia rozwinęły się 2 mln lat temu, ogień ok. 700.000 lat temu. rzucanie ostrymi kamieniami w stada zwierząt wymaga dużego mózgu. Służył do tego paleolityczny pięściak, odłupany z krzemienia lub innych twardych skał
- Co to jest hipoteza “mitochondrialnej Ewy”? Y-Adama?
Hipoteza “mitochondrialnej Ewy”: podobieństwo mtDNA u wszystkich ludzi, oraz oceniane tempo mutacji tego DNA świadczy o tym, że wszystkie współczesne kobiety wywodzą się od jednej kobiety, żyjącej w Afryce przed 140-200 tysiącami lat. To była najzdrowsza i najbardziej płodna linia żeńska, w czasach mitochondrialnej Ewy istniały oczywiście inne kobiety, ale ich geny zanikły. Praprzodek męskiego chromosomu Y (nazywany Y-Adamem) powstał ok. 60.000 lat temu.
- Jakie były epoki w rozwoju kultury ludzkiej?
Kultura olduwajska to najstarsza kultura paleolitu, sięga okresu 2 mln lat.
Kultura aszelska istniała od 1.5 mln lat do ok. 50.000 lat temu.
Epoka kamienna skończyła się około 12.000 lat temu, w jej etapie końcowym, nazwanym neolitem, pojawiają się stałe osady, uprawa roślin i hodowla zwierząt, czyli rewolucja neolityczna.
Po niej nastąpiła epoka brązu (ok. 5400 lat temu w Egipcie) i epoka żelaza (3500 lat temu). Sztuka paleolityczna pochodzi sprzed 30-40.000 lat: malowidła z Altamiry odkryte w 1870 roku uznawane były przez 20 lat za mistyfikację; przedstawienia symboliczne w sztuce paleolitycznej poprzedzały realizm. Kultury paleolitu są znane z produkcji narzędzi z kamienia, rogu i kości
- Z jakiego okresu pochodzi większość artefaktów sztuki neolitycznej?
80% malowideł sztuki jaskiniowej pochodzi z czasów kultury magdaleńskiej, 18-11.000 lat temu.
- Co to jest medycyna ewolucyjna? Podaj jakieś przykłady jej odkryć.
Medycyna ewolucyjna – to stosowanie nowoczesnych teorii ewolucji do zrozumienia dlaczego chorujemy. Medycyna ewolucyjna odkryła, że choroby dziedzicznie przekazywane mają czasem pozytywne własności, np. najczęstsza z nich hemochromatoza (nadmierne wchłanianie żelaza), daje częściową odporność na dżumę oraz gruźlicę.
Skomplikowana droga nasieniowodu, powodująca przepuklinę, jest pozostałością schematu budowy ciała u ryb, gdzie miała sens (sperma powinna być przechowywana w niższej temperaturze niż temperatura ciała ssaków); Czkawka jest pozostałością po kijankach, które wytwarzają taki odruch by blokować dostęp do płuc kiedy zalewają skrzela wodą. Szkielet człowieka wykazuje pozostałości rozwiązań lepiej dostosowanych do życia w wodzie niż na lądzie, chodzenie dwunożne jest przyczyną licznych urazów.
- Do czego przydaje się archeoparazytologia?
Archeoparazytologia – interdyscyplinarna dziedzina, badająca pasożyty w kontekstach archeologicznych, ich rozwój. Archeoparazytologia daje odpowiedzi na pytania dotyczące starych praktyk żywieniowych i rolnictwa, udomowienia zwierząt, wzorców migracji, zmian klimatycznych, kontaktów kulturalnych i ogólny stan zdrowia poszczególnych społeczeństw ludzkich. Np. Człowiek utracił owłosienie, co zmniejszyło szansę pasożytów, które przyczepiają się do zwierząt.
- Co to jest imprinting? Imprinting kulturowy?
Imprinting - czyli wdrukowanie lub wpojenie, to szybkie przyswojenie wzorca matki zaraz po narodzinach. Zjawisko to zostało odkryte przez Konrada Lorenza, który matkował gęsiom gęgawym. Istnieje też imprinting płciowy: niektóre zwierzęta preferują partnerów podobnych do swojego opiekuna, nawet jeśli jest to gatunek odmienny. Negatywny imprinting seksualny, znany jako efekt Westermarcka, to zahamowanie pożądania seksualnego wśród osób dorastających razem. Zapobiega to mieszaniu się genów zbyt blisko spokrewnionych osobników, co prowadzi do częstych błędów genetycznych. U ludzi efekt ten wzmacniany jest przez tabu kazirodztwa.
- Kiedy zaczęto uprawiać rośliny? Hodować zwierzęta? Jakie były tego skutki?
Uprawa roślin zaczęła się przed ok. 11.000 lat, kiedy zaczęto uprawiac pierwsze zboża, parę tysięcy lat później udomowiono zwierzęta. Skutki: wprowadzenie zbóż spowodowało szybki wzrost ludności, ale monotematyczne odżywianie doprowadziło do pogorszenie stanu zdrowia, pojawiły się zarazy i choroby.
- Kiedy, gdzie i dlaczego zaczęły powstawać pierwsze miasta i jakie były tego skutki?
Około 8000 lat temu globalne ocieplenie i stopnienie lodowców spowodowało serię wielkich katastrof klimatycznych: podniesienie się w ciągu roku poziomu mórz o metr, potop czyli zalanie brzegów Morza Czarnego, nastąpiły wędrówki ludów.
Pustynnienie Sahary zaczęło się około 7000 lat temu w wyniku zmiany strefy deszczów monsunowych; wielkie zmiany następowały w przeciągu życia kilku pokoleń, zmuszając uciekających ludzi do koncentracji w miastach nad Nilem i w innych miejscach.
Katastrofalne skutki zmiany klimatu spowodowały zarówno powstanie Starego Państwa w Egipcie w wyniku pustynnienia Sahary, a 4200 lat temu okres ogromnej suszy prawdopodobnie spowodował upadek zarówno tego państwa jak i imperium Akadyjskiego w Mezopotamii, a nawet kultury Lianghzu w Chinach. Na te zmiany złożyło się wiele przyczyn, które badają specjaliści od historii zmian klimatycznych.
- Dlaczego delfiny nie hodują nas tylko my hodujemy delfiny?
Nie mają takiej możliwości, bo nie mają rozwiniętej technologii, nie żyją w osadach. Nie mają przeciwstawnych kciuków. Nie mogą wyjść na ląd, za to my możemy pływać.
(Bo nie rozwinęły się tak jak ludzie, szczególnie nie wyszły na ląd.)
- Dlaczego powstały mity o złotym wieku?
Do ciężkiej pracy na roli doszła ciężka praca dla władców, zbierających podatki. Zmiany klimatyczne w okresie powstawania pierwszych wielkich cywilizacji związane były z pogarszającymi się warunkami życia. Nie było wtedy pędu do władzy, nie dzielono ludzi na lepszych i gorszych. Tęskniono za złotym wiekiem lub hebrajskim rajem, grecką Arkadią, czyli czasami lub miejscem, w którym życie było lub będzie łatwiejsze.
- Dlaczego kultury amerykańskie nie rozwinęły się tak jak eurazjatyckie?
Ameryki dawno odpłynęły od reszty kontynentów, oddzielając tym od innych kultur swoich rezydentów. W Europie i Azji mieliśmy szlaki handlowe - ludzie wymieniali się genami, kulturą i pomysłami. Amerykańskie kultury ograniczały się do życia w swoich miastach.
Lasy deszczowe na południu, pustynie na północy - tereny, na których trudno cokolwiek uprawiać. Mało jedzenia - ograniczona populacja, eksploatować nie da się w nieskończoność
- Dlaczego powstało Stonehenge? Rysunki na pustyni Naska? Piramidy?
Budowanie piramid, rysunków na pustyni uzasadniano potrzebami religijnymi. Rozwój społeczny następował w harmonii z przyrodą, duże znaczenie miały cykle roczne, stąd np. święto wiosny i inne obrzędy pogańskie.
Rozwój obyczajów i form zachowania częściowo wzorowany był na rytuałach zwierzęcych, co widać w starożytnych tańcach ludowych. Czynniki kulturowe stały się równie ważne jak czynniki genetyczne w dalszej ewolucji.
- Jak można określić rasę?
Kategoryzacja na różne rasy to pomysł antropologów z 18 wieku (rozróżnienie 5 ras ludzkich). Ten podział opierał się na cechach zewnętrznych, głównie kolorze skóry.
Zupełnie inaczej wygląda kategoryzacja oparta np. na grupach krwi, odporności na specyficzne choroby (np. malarię), zdolności do trawienia różnych pokarmów (np. mleka), cechach odcisków palców (pętle, wiry i łuki) itp. Genetyka również nie daje podstaw do podziału na dyskretne podgrupy takie jak rasa. Ze względu na subiektywny charakter podziałów gatunku homo sapiens na rasy współczesna antropologia uznała ten podział za „kulturowo wytworzoną iluzję”.
- Co to jest eugenika? Gdzie ją wprowadzono? Dlaczego cieszy się złą sławą?
to, idea “poprawy” rasy ludzkiej przez świadomy wpływ na reprodukcję, dotyczy selektywnego rozmnażania zwierząt lub ludzi, aby ulepszać gatunki z pokolenia na pokolenie, szczególnie jeśli chodzi o cechy dziedziczone. Początkowo eugenika nie była rasistowska, zmierzała tylko do likwidacji chorób dziedzicznych, lecz przymusowa sterylizacja rozpowszechniła się praktycznie we wszystkich krajach świata. W dzisiejszych czasach eugenika dyskutowana jest w związku z możliwościami inżynierii genetycznej. Gdzie? : Niemcy, USA, Szwecja i inne.
- Co jest podmiotem ewolucji według Williama Hamiltona?
Hamilton przedstawił nowe spojrzenie na ewolucję: geny sterują zachowaniem organizmów realizując swoje długofalowe strategie.
- Czym zajmuje się socjobiologia?
Socjobiologia (Wilson- owady) to nauka próbująca wyjaśnić obserwowane zachowanie zwierząt, a także ludzi, za pomocą ewolucyjnych przyczyn (działania sił doboru naturalnego). Udowodniła, że zachodzi ko-ewolucja biologiczna i kulturowa.