5 Flashcards

(115 cards)

1
Q

memorize the formulas

A
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

formula of Molality

A

moles / kg of solvent

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

formula of molarity

A

moles / L of solvent

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

formula of /MMoles

A

wt g
_____

M.W

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

formula or Meq

A

wt mg x verelance
____________
M.W

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

formula of osmolarity

A

wt g/L
________

M.W

X practice

look at page 2

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

1- amount of drug is 5 mg in 1 ml what the amount of drug in 1
tsp in microgram
a ) 5
b ) 25
c ) 500
d ) 2500
e ) 25000

A

e ) 25000

Answer:
1 tsp = 5 ml
PJ«PO
;PJ«PO
X = 5 x 5/1 = 25 mg = (25 x 1000) 25000 mcg

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

2- A solution is made by dissolving 17.52 g of NaCl exactly 2000 ml.
What is the molarity of this solution?
a- 3.33
b- 0.15
c- 1.60
d-3.00 x 10 -4
e-1.6x10 -4

A

b- 0.15

Answer :
Molarity=mole/volume (L)
1 Mole=molecular weight of subs. In 1 grams
No of Moles = wt / Mwt
So, molecular weight of NACL=23+34=57
So, Mole=17.52/57=0.307
So, Morality=0.307/2=0.153

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

3-5ml of injection that conc. 0.4% calculate the amount of drug?
a-0.2mg
b-2mg
c-200mg
d-2000mg
e-20mg

A

e-20mg

Answer:
0.4gm …100ml
X gm…5mL
X = 5 x 0.4/100 = 0.02 gm = (0.02 x 1000) = 20 mg

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

4-An elixir contains 0.1 mg of drug X per ml. HOW many micrograms are
there in one tsp of the elixir
A. 0.0005 micrograms
B. 0.5 micrograms
C. 500 micrograms
D. 5 micrograms
E. 1500 micrograms

A

C. 500 micrograms

Answer :
0.1 mg in 1 ml
X mg in 5 ml
X = 0.1
×5 /1 = 0.5 mg = 500 micro

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

5- sol contain D5W another one contain D50W we want to prepare sol cotain
D15W its volune is 450ml … how much ml we need of each sol

A

a) D50w/D5w=10/35

Answer:
try the choices ratio in the equation :
(C1
× V1) + (C2

× V2) = (C
× V)

( 50
× 10 ) + ( 5

× 35 ) = ( 15
× 45 )

Another answer :
(X) 50 ———- 10 15
± 5 = 10

15
(Y) 5 ———– 35 50

± 15 = 35
X / Y = 10 / 35 ———- Y = 3.5 X
X + Y = 450 ———- X + 3.5 X = 450
4.5 X = 450 ——— X = 450 /4.5 = 100
Y = 3.5 X = 3.5 x 100 = 350
; DPRXQWRI’Z«< DPRXQWRI’Z

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

6- prescription
hydrocortisone 2%
Cold cream 60gm
You have concentrations of hydrocortisone 2.5% & 1% how many grams will
you use from two concentration?
a- 20gm from 1% and 40gm from 2.5%
b- 40gm from 1% and 20gm from 2.5%
c- 30gm from both

A

a- 20gm from 1% and 40gm from 2.5%

Answer:
try the choices ratio in the equation
( C1
× V1 ) + ( C2

× V2 ) = ( C
× V )

( 1
× 20 ) + ( 2.5

× 40 ) = ( 2
× 60 )

Another answer :
(X) 2.5% ———- 1 2 ± 1 = 1
2%
(Y) 1% ———– 0.5 2.5 ± 2 = 0.5
X / Y = 1 / 0.5 ————– X = 0.5 Y
X + Y = 60 ——– 0.5 Y + Y = 60
1.5 Y = 60 ———– Y = 60 /1.5 = 40
X = 0.5 Y = 0.5 x 40 = 20
; DPRXQWRI«< DPRXQWRI

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

7-Prescription
hydrocortisone 2% w/w
Cold cream 60gm
you have hydrocortisone solu. 100 mg/ml .. how many milliliters will you use
from the solution ?
a.10 ml
b.20 ml
c.40 ml

A

b.20 ml

2% w/w = 2% x 100gm = 2 gm means the prep. needs 2 gm of
hydrocortisone
0.1 gm in 1 ml
2 gm in X ml
X = 1 x 2/0.1 = 20 ml

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

8- if we have 0.8687g cacl2 in 500 ml solvent , denisty of the solvent is 0.95
g\cm3 ….Find the molality
a- 0.0165 Molal
b- 0.0156 Molal
c- 0.0165 m
d- 0.0156 m

A

a- 0.0165 Molal

Answer :
Moles = mass/m.wt = 0.8687 / 111 = 0.00782
Weight = density × volume = 0.95 × 500 = 475 gm = 0.475 kg
Molality = moles / kg of solvent = 0.00782/0.475 = 0.0165 molal

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q
  1. How gm of substance X must added to 2000 gm of 10% substance X
    solution in order to prepare 25% of substance x solution
    a) 10000 gm
    b) 400 gm
    c) 40 gm
    d) 10 gm
    e) 0.4 gm
A

b) 400 gm

Answer:
(C1 × V1) + (C2 × V2) = ( C × V )
( 100% × Xgm ) + ( 10% × 2000 gm ) = ( 25% × 2000+X gm )
100X + 20,000 = 50,000 + 25X
100X - 25X = 50,000 - 20,000
75X = 30,000 ….. X = 30,000/75 = 400 gm
Another answer :
100% ————– 15 25 - 10 = 15
25%
10% —————- 75 100 - 25 = 75
so the ratio between 100% : 10 % to reach 25% = 15 : 75
2000 gm —— 75
X gm ———— 15
X = 2000 x 15 / 75 = 400 gm

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

10- How much water (in milliliters) should be added to 250 mL of 1:500 w/v
solution of benzalkonium chloride to make a 1:2000 w/v solution
A/0.4L
B/2L
C/0.2L
D/ 0.05L

A

A/0.4L

Answer:
250/500 = 0.5
250/2000 = 0.125
0.5 ± 0.125 = 0.375

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

11-How many mOsm are present in 1 liter of sodium chloride injection
(Mwt: sodium chloride= 58.5) ?

A

308 mosm

Answer :
x Note ; normally conc. of NaCl injection = 0.9%
that means 0.9 gm in 100 ml ….. that means 9 gm in 1 L
x Step 1.
millimoles = wt (gm) / Mwt (gm) × 1000 = 9 /58.5 ×1000 = 154
Note ; millimole = wt (mg) / Mwt (gm)
x Step 2.
mOsm = millimoles x no. of dissosation particles =154 × 2 =308 mosm

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
17
Q

12-A solution contains 448 mg of KCl (MW=74.5) and 468 mg of NaCl (MW =
58.5) in 500mL. What is the osmolar conc. of this solution ?

A

0.056 Osm/l

Answer :
x For ( KCl )
0.448 gm in 500ml
X gm in 1000 ml …… X= 0.896 gm
moles= 0.896/74.5 = 0.012
Osm= moles × no. of dissosation particles =0.012 × 2= 0.024
x For NaCl
0.468 gm in 500 ml
X gm in 1000 ml ….. X= 0.936 gm
moles= 0.936 /58.5 = 0.016
Osm= 0.016 × 2= 0.032
x Total osmalar conc. of sol. = 0.032 + 0.024 = 0.056 Osm/l

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
18
Q
  1. A Patient weighting 80 Kg is supposed to receive a drug at a dose of
    2mg/kg/day. What is the dose that the patient should take for each day:
    A. 80 mg …..
    B. 160 mg …..
    C. 240 mg …..
    D. 320 mg …..
    E. 400 mg
A

B. 160 mg …..

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
19
Q
  1. Drug X is a given to a 70 Kg patient at an infusion rate of 0.95 mg/kg/hr.
    How much drug we need for a 12-hr infusion bottle

A. 798 mg …..
B.66.5 mg …..
C. 665 mg …..
D. 84 mg

A

A. 798 mg …..

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
20
Q
  1. how many gm of water add to 5% KCL soln to make 180 gm of
    solution(w\w)?
A

171 gm

Answer:
5gm————–100
Xgm————–180
X= 5x180/100=9 gm
So, the amount of water is:- 180 - 9 =171 gm

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
21
Q
  1. hypoparathyroid patient with tingling and numbness has the following lab
    result so what is value of calcium correlative to albumin when below 45

calcium:
result:1.6
normal value: 2.25-2.6

albumin
result: 34
normal value:18-56

a.2.3
b-1.5
c-2.5

A

a.2.3

N.B: 2.3 is a Conistant value you have to know

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
21
Q
  1. in clinic patient prescriped with a 500mg dose of aspirin , initial plasma
    conc is 100mg .. With half life 6 hours calculate total body clearance ?
    a.0.5 L/hr
    b.5 L/hr
    c.50 L/hr
A

a.0.5 L/hr

Answer:
Vd = dose / initial conc = 500/ 100 = 5L ….. T1-2 = 6 hr
Cl = 0.693 Vd / T1-2 = 0.693 × 5 / 6 = 0.5775 L/hr

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
22
Q
    • aminophylline (80%theophylline) was prescriped for asthmatic patient in
      a dose of 500mg , half life =6.93 hours how many hours will it take to reach
      below 2 % ?
A

42 hr

Answer:
(80%) …T1… (40%) …T2… (20%) …T3… (10%) …T4… (5%) …T5… (2.5%)
…T6… (1.25%)
Time = 6 × T1/2 = 6 × 6.93 = 41.5 hr

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
23
20.For 1 litre of NaCl 3% calculate the osmolarity m.wt=58.5
1026 Answer: 3% means 3gm in 100 ml ... that means 30gm in 1L No. of moles = wt / Mwt = 30 / 58.5 = 0.513 mole Osm = no. of mole × no. of dissosation particles = 0.513 × 2 = 1.026 1.026 x 1000 = 1026 mosm
23
19. Drug aminophylline (80% theophylline) in 500ml sln . Half life 6 h .what is the concn of theophylline after 1 day ?
5 % Answer: 1 day = 24 hr = 4 T1-2 (80%) ....T1... (40%) ...T2... (20%) ...T3... (10%) ...T4... (5%)
24
21. If we give 250 ml of a drug and the area under curve was 112mg/hr/L and after that we give 500 ml and the area under curve was 56 mg/hr/ml The bioavilability decreased by A-25% b-50% c-75%
A-25% Answer: 250ml ........ 112 500 ml .........X X= 122×500 / 250 = 224 But real auc was = 56 So the bioavilability decreasing = 56/224 ×100 = 25%
25
22. drug A taken IV and drug B taken orally the AUC of A =300 and Auc of b =225 what is biovalbility of drug A. 85% B. 90% C. 75% D. 80%
C. 75% Answer: Bioavailability= auc oral /auc iv ×100 = 225/300 × 100 = 75%
26
23.T 1/2 .. in frist line is .... A .1/k B . 0.693/ k
B . 0.693/ k
26
24. a drug is given as iv infusion in a rate of 2mg/hr ,its T1-2 = 2hr , how much mg of the drug we need to reach steady state A. 4mg B. 16mg C .20mg D. 40mg
C .20mg Answer : We reach steady state after 5 T1-2 = 5 × 2 = 10hr 2mg ...ever... 1 hr Xmg ...after... 10 hr X = 2×10/1 = 20mg
27
25. a drug with T1/2 = 72hr , the body will recive complete dose after ; A. 1 day B. 2days C. 1week D. 2weeks
D. 2weeks Ans: We will reach Steady state after 5 half-life = 5×72= 360hr = 2weeks
28
26. A patient takes levofloxacin 250mg/ml , the pharmacist has levoflaxacin injection 500mg / 20 ml , the concentration needs to be dilated for patient .. which of the following concentration is more accurate: A/ 10 ml B/ 15 ml C/ 7.5 ml
A/ 10 ml Answer : 500 mg in 20 ml 250 mg in X X = 20 x 250 / 500 = 10 ml
29
27. priscription for a child contain Omeprazol syr. 10 mg/ml twice daily for a week .. you have Omeprazol capsul 20 mg in your pharmacy, how many capsules are needed to prepare solution with concantration 2 mg/ml ??
7 cap. Answer: 10 mg/ml twice daily for a week = 140 20 _____1 140 _____ X X=140/20=7
30
28.Drug 500mg and 300mg eleminated outside the body and t1/2=5hr and another drug same first one but with conc 1000mg .. how many hrs it take to eliminate 600mg ot of the body?
5 hrs Answer : CLs=rate of elimination /drug conc CLs1=300/500=0.6 Vd=t1/2×cls/0.693=5×0.6/0.693=4.3 CLs2=600/1000=0.6 t1/2=0.693×vd/cls=0.693×4.3/0.6=5 hrs
31
29. HOW can prepare 100 ml of 12% MgCl by taking? a-12ml of MGCL dissolve in 100 ml water b-12 gm of MGCL dissolve in 100 ml water c-12ml of MGCL dissolve in 1000 ml water d-90.5 ml of MGCL dissolve in 100 ml water
b-12 gm of MGCL dissolve in 100 ml water Note ; w/v = g/ml ..... ex ; 4% w/v means 4 gm in 100 ml
32
30. man 40 years and 80 kg sr ce 0.5 mg\dl find creatinie clearance mg\ml : a.222 b.232
a.222 Answer : Cr.cl for male = (140 ± age)x weight /72 x ser. Creatinine =(140 ± 40 ) x 80 / 72 x 0.5 = 222 N.B : The same data for female the answer is : 189 Cr.cl for female = Cr.cl for male x 0.85 = 222 x 0.85 = 188.7
33
31.15 mg of drug is added in 150mg of a solvent. Then what is the total concentration of drug in the final mixture: a- 6.01% b- 9.10% c- 10% d- 15%
b- 9.10% Answer: 15 + 150 = 165 15 g in 165 X g in 100 X = 100 x 15 / 165 = 9.10
34
32. A bag containing 250 ml of 25000 IU heparin The patient weigh 70 kg should recieve 10 IU/kg/hr...calculate the amount in ml the the patient should recieve in one hour...
7 mL Answer: 10 iu for 1 kg X iu for 70 kg X = 70 x 10 /1 = 700 iu 250 ml of 25000 iu X ml of 700 iu X = 700 x 250 / 25000 = 7 ml
35
33.Patient with prescription of Captopril 50 mg per tab with a dose of 100 mg daily for 4days and you only have the 25 mg tab .. How many tablets you will dispense ?
16 tab Answer : 100 mg daily for 4 days = 400 mg 400/25 = 16 tab
36
34.A problem with the following data Dose = 1000 Initial conc =10 Elimination rate constant=0.1 Calculate total clearance ?? a-250 b-200 c-150 d-100 e-10
e-10 litre Answer: Cl= vd × kel Vd=dose/conc=1000/10=100 Cl=0.1×100=10
37
35.Problem with the following data : Density = 1.75 g/cm3 Mass = 15 gm Calculate the Volume ? a.11 b.10 c.8.52
c.8.52 Answer: Denisty = mass / volume volume = 15 / 1.75 = 8.57
37
36.Prescription contain : Clindamycin 1.5% dilultion with alcohol up to 300 ml you have a bottle 100 ml of 10% clindamycin how many millelitres will you use ? a.7.5 b.45
b.45 Answer: 1.5 ..... 100 X ..... 300 X=4.5 10 ...... 100 4.5 ..... X X=45
37
37.A drug with Conc. 400 m and T1/2 = 12 hr.s WKHFRQFHQWUDWLRQZLOOGHFUHDVHDIWHUGD\E\« a.10% b.25% c.75% d.90%
c.75% Answer: 24 hr.s = 2 half lives (400)...T1...(200)...T2...(100) so you lose 300 of the drug ( 300 / 400 ) x 100 = 75%
38
38. A drug should be given 50 ml of 2 meq/ml , but available concentration is 10 meq/ml, How many ml should dispense to patient? a.5 ml b.10 ml c.15 ml d.20 ml e.25 ml
b.10 ml Answer: 2mg -----1ml X mg-----50ml X = 50 x 2 =100ml 10 mg-------1ml 100 mg------ X X = 100 x 1 / 10 =10 ml
39
39. 30gm of 1% hydrocortisone mixed with 40 gm 2.5% hydrocortisonen what is the concentration of the resulting solution? a) 3% b) 1.85% c)10% d) none of the above
b) 1.85% Answer : C1.V1 + C2.V2 = C3.V3 30gm × 1% = 0.3gm 40gm × 2.5% = 1gm So, 1.3 gm is in 70 gm So, the con. =1.3/70=1.857%
40
40. if we have 90% of substance X solution , 50% of substance X solution , how mixing both to give 80% of substance X solution ? a- 3 : 1 b-1:3 c-10:30 d- 5:9
a- 3 : 1 Answer : We should try all answer with that equation (C1×V1) + (C2×V2) = (C×V) (90% × 3) + (50% × 1) = (80% × 4) ( 270 ) + ( 50 ) = ( 320 ) ( 320 ) = ( 320 ) so the answer is 80% Another answer : 90% 50% 80% 30 10 So .. 90/50 to reach 80 % equal 30/10 = 3/1
41
41. - prep. contain coal tar 30 part ... petroleum 15 part ... adeq. to 150 part ... what conc. of coal tar in 500 ml:
100 part Answer: 30 part present in 150ml of prep. X part present in 500ml of prep. so, conc. of coal tar in 500ml=30x500/150= 100 part
41
42.How many grams needed from drug in one teaspoonful , if 5 tspfull doses contain 7.5 gm of drug ? a) 0.0005 b) 0.5 c) 500 d) 1.5
d) 1.5 Answer: 7.5gm in 5 tsp ..... X gm in 1 tsp ..... X = 7.5×1 /5 = 1.5 gm N.B: 1 tsp = 5 ml
42
43.KI solu. has 0.5mg/ml dissolve in 30ml water calculate the amount of KI in the solu. ?
15mg Answer : 0.5 mg in 1 ml X mg in 30 ml X= 0.5×30 /1 = 15 mg
43
44. - the dose of drug is 0.5ml per day and the total amount of the drug Is 100ml what is the total dose ?
200 answer: no. of doses = amount of drug / amount of one dose = 100/0.5= 200
44
45.if we have a solvent costs 150 riyal/kg and its specific gravity =1.07 ,so the cost for 100ml of the solvent is :
16.05 riyal Answer : Weight (Kg) = volume (L) × sp. Gravity ....100ml=01.L wt = 0.1 × 1.07 = 0.107 Kg 1 kg cost 150 riyal 0.107 kg cost X riyal X = 0.107×150 /1 = 16.05 riyal
45
46- A patient cholesterol level is equal to 4mM/L. This cholesterol level can be expressed in terms of mg/dL ( molecular weight of cholesterol = 386) A.0.0154 mg/dL B. 0.154 mg/dL C. 1.54 mg/dL D. 15.4 mg/dL E. 154 mg/dL
E. 154 mg/dL Answer : Conversion from (mM) to (mg) = conc. × molecular weight Conversion from (L) to (dL) = conc. / 10 Conc (mg/dl) = conc. (mMol /L) × mwt / 10 = 4×386 /10=154.4
46
47.drug container contain 90 mg each tablet contain 0.75mg. how many doses ? No. of doses = total wt / wt of one dose = 90 / 0.75 =
120 dose
47
48- How need prepare benzacainamid conc. 1:1000 ,30cc of benzocainamid solution? a-30 mg b-50 mg c-80 mg d-100 mg e-130 mg
a-30 mg Note : cc = cubic centimeter = cm3 = ml Answer : 1 gm ----- 1000 ml X gm ----- 30 ml X = 30 x 1 / 1000 = 0.03 gm = 30 mg
48
49. The Molal concentration of 0.559 M solution is ; (Mwt=331.23 g/mol) (density of solution =1.157g/ml) a-1.882 b-0.882 c-0.559 d-0.575
d-0.575 Answer : Mass = moles × Mwt = 0.559 × 331.23 = 185.15 gm wt of solution = Volume × Destiny = 1000 ml × 1.157=1157 gm so wt of solvent = 1157 - 185.15 = 971.85gm = 0.971 kg molality = moles / kg of solvent = 0.559 / 0.971= 0.575 molal
49
51. drug decrease after 2hr to 50% &the user takes it every 2 hr how many hours needed to reach steady state ? A/2-4 B/6-8 C/10-12
C/10-12 Answer: Time to reach steady state ((Tss)) = 4 to 5 T1/2 4 x 2 = 8 «[ N.B: if there is (( 8- LIFKRLFHV«FKRRVHLW
49
50.Problem asked to calculate Plasma Osmolarity an you have given some data Na 140 Cl 103 Hco3 18 Bun 8 S.cl 8
Answer is : 263 N.B: x the data of this problem isn't complete here .. 263 is the right answer just know it x in general .. to calculate plasma osmolarity follow this equation : 2[Na] +[Glucose]/18 +[BUN]/2.8
50
10g of a drug was dissolved in 150g of solvent of solvent, what is the final concentration ?
6.25% answer: 10....160 x....100 x=100 x 10/160=6.25%
51
54.A drug with conc. 100 mg/ml .. after 1 hr. it decreased to 50 mg/ml .. calculate its concantraion after 3 hours : a.25 b.12.5 c.6.25
b.12.5 answer: 100...[1hr]...50..[2hr]..25..[3hr]..12.5
52
53.A physician prescribed paracetamol 120mg/5ml to take 10ml every 8 hours but the pharmacist has only paracetamol 160mg/5ml . what is the volume to be administered to give the effect of the first dose : a- 6.5 ml b- 7.5 ml c- 10 ml d - 11 ml
b- 7.5 ml Answer: dose = 240 mg paracetamol 160 mg in 5 ml 240 mg in X ml X = 240 x 5 / 160 = 7.5 ml
53
how many gm of water add to 5% KCL soln to make 100 gm of solution (w)(w)?
95 gm N.B: 5% (w/w) means 5 gm of KCl in 95 gm of water and solution total wt=100
54
drug dose 1000mg orally time 0hr concentration :40 time:2hrs concentration:18 time 4hrs concentration:8 what is the Vd of the drug? a. 55 liter b. 45 liter c.75 liter d. 25 liter
d. 25 liter answer: Vd=1000/40=25L
55
1000 mg of drug follow one compartment. calculate vd? time :0hr concentration mg/ ml : 80 time :2hrs concentration mg/ml:58 time:4hrs concentration mg/ml:34 time:6hrs concentration mg/ml:28 time :12hrs concentration mg/ml:10 a. 12.5 liter b. 4 liter c. 45 liter
a. 12.5 liter answer: Vd=dose/ initial concentration Vd= 1000/80=12.5L
56
58. HOW can prepare 100 ml of 12% MgCl by taking? a-12ml of MgCl dissolve in 100 ml water b-12 gm of MgCl dissolve in 100 ml water c-12ml of MgCl dissolve in 1000 ml water d-90.5 ml of MgCl dissolve in 100 ml water e-0.95 ml of MgCl dissolve in 100 ml water
b-12 gm of MgCl dissolve in 100 ml water
57
patient takes dose 20 mg /kg/day what is the dose if patient weigh 60 pounds ?
545 mg/ day answer: you have to know.. 1kg =2.2 pound (lb) 20mg----2.2lb xmg---60 x=60 x 20 /2.2= 545.45 mg/day
57
59. How many grams of drug used to prepare 150 ml solution ,, if one tsp contains 7.5 mg of drug a. 4 gm b. 0.225 gm c. 2.25 gm
b. 0.225 gm Answer: 7.5 mg in 5 ml X mg in 150 ml X = 150 x 7.50 / 5 = 225 mg = ((225/1000)) 0.225 gm
58
a child was prisciped a drug with dose 65mg/kg/hr... his body weight = 35.2 pound calculate the dose .. a. 1.040gm b. 10.40 gm
a. 1.040 gm answer: 35.2 pound =15.97kg= about 16 kg 65mg...1kg xmg...16kg x=16x65=1040mg=1.040gm
59
calculate the specific gravity of substance of volume =121.92ml and wt =107.5 a. 1.88s.g. b. 2.88 s.g. c. 0.88 s.g d. 8.8 s.g
c. 0.88 s.g answer: density= wt./volume =107.5/0.12192=881.7 sp. gravity= density of substance / den. of water =881.7/1000=0.88
59
63. The ppm concentration of a 6.35x1 0-6M solution of sucrose (Mwt of sucrose is 342.3 g/mole) is: A. 2.174 × 10-3ppm B.2.174 ppm C.2.174 × 10-6 ppm
B.2.174 ppm Answer : ppm concentration = mass in mg / volume in liters Molar conc means no. of mole in 1 liter .... then volume= 1L mass = moles × Mwt = 6.35x10-6 x 342.3 = 2.174x10-3gm = 2.174 mg Then 2.174 mg is in 1L = 2.174 ppm
60
a 500 infusion bottle contains 11.729 mg of potassium chloride (KCl). How many mEq of KCl are present? (Mwt of KCl = 74.63) a.0.1574 mEq b. 1571 mEq c/ 6.37mEq d. 0.00637 mEq
a.0.1574 mEq answer: mEq=wt(mg) x valenxy /Mwt=11.729x1/74.6 mEq=0.1572
61
65. Fifty micrograms equals: a-50000 ( nanogrames ) b- 0.05 ( milligrams ) c- 0.0005 g d- a and b e- a and c
d- a and b note:...mcg=1000 nano-g...milli-g=1000mc-g...g=1000mg
62
what is the specific gravity of substance has weight= y and the volume is x?
Y/X answer: the specific gravity= density of substance/ density of water density of water=1 ...density of substance = weight / volume so, the sp. gravity of sub. =weight (Y) / volume (x) /1= Y/X
62
a 2mg/L solution, according ppm a. 2ppm b. 0.002 ppm c. 0.000002ppm
a. 2ppm note:ppm=mg/L ppm:part per million
63
69.Calculate C av .ss 1gm vancomycin for patient 78 kg Taken by infusion rate 12 hr /7 day T 1/2 =8 Vd = 1 k/l A. 3 B. 5 C. 17 D.19
We can't find the right answer .. try to solve it -
64
patient's dose of some drug is 0.5 mg daily and Vd =500 L..his body elimation rate is 110.16 liter per day ... in the last day about 80% of the drug was in his blood calculate half life...
3 days answer: Cl=0.693 x vd/T1.5 T1/2=0.639 x500/110.16=3.14 day
65
problem with data: drug 10mg/mL and T1/2=3 hrs how much hrs needed to reach steady state ??
12-15 answer: time required to reach steady state (Tss)( =4-5t1/2 4x3=12.........5x3=15
65
drug t1/2= 2h .. odse a taken wvery 2h and dose b taken every 4 h compate plasma concentration a to b .. a.1/2 b.2
b. 2
65
a half life of a drug decrease by 50% , after how hours will the time needed to decrease to 2% a. 2 b. 10 c. 5 d. 12
d. 12 answer : 100%..[T1}..50%..[T2]..25%..[T3]..12.5%..[T4]..6.25%..[T5]..3.1%..[T6] 1.5% so we need 6 hlaf lives to reach below 2% ..............T1/2 =2 hours . 2x6 =12h
66
which drug of the following has the safest margine? 1.A 2.B 3.C 4.D
1.A N.B: safest margine = higher therapeutic index look at page 31
66
Molarity of 17.52 NaCl solution :
0.15
66
75.A problem with thin curve and ask for therapeutic range answer : 8/2 = 4 - in other exams the same curve with LD50 = 20 & ED50 = 5 so TI = LD50/ED50 = 20/5 = 4
look at page 29
66
76.which drug has higher bioavailability ? 1.A 2.B 3.C 4.D
1.A N.B: bioavailability measured by comparing plasma level higher plasma level= higher bioavailability page 30
67
cold cream with two concentreation
20 gm from 1% and 40 gm from 2.5%
68
cold cream ( how many ml uses ))
20mL
69
Ca correvted to albumin
2.3
70
osmolarity of NaCl
1026
71
AUC bioavailability ((112,500))
25%
72
AUC bioavailability ((300,225))
75%
73
levofloxacin
10 mL
74
omeprazol
7 cap
75
Crcl of male, 40 y, 80 kg with Scr:0.5 mg/dL
222mL/min
76
the same problem but for female:
189 mL/min
76
heparin bag
7 mL
77
clindamycin
45
78
captopril
16 tablets
79
plasma osmolarity
263
80
paracetamol
7.5mL
81
gm of water add to 5% KCl ((w/w))
95 gm
82
what is the formula of osmolarity
82
wha is the formula of mosmol
83
what is the formula of CL
84
what is the formula of VD
84
what is the formula of T1/2
85
what is the formula of time to reach ss
86
what is the formula of PPM
87
what is formula of bioavailability
88
wha tis the formula of BSA
88
what is the formula of specific gravity
89
what is the formula of density
89
what is the formula of IBW
90
what is the formula of child BSA
90
what is the formula of CrCl
90
what is the formula of BMI
91
what is the formula of child dose
92
not yet done page 3-5