Naprawa protez Flashcards

1
Q

Pęknięcie płyty protezy:

A

Należy sprawdzić, co było przyczyną pęknięcia.

Jeżeli dotyczy to protezy górnej, która pękła w linii pośrodkowej podczas spożywania pokarmów, lekarz powinien sprawdzić prawidłowość odciążenia wału podniebiennego oraz warunki zwarciowe. Kontrolę taką przeprowadza się w płytą już naprawioną.

Naprawy dokonuje się w pracowni stomatologicznej, zwykle tworzywem akrylowym szybkopolimeryzującym, w kąpieli wodnej pod ciśnieniem.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Złamanie płyty protezy:

A

Może wystąpić jedna lub dwie linie złamania i proteza będzie wówczas w dwóch lub trzech kawałkach; proteza złamana w więcej niż dwóch miejscach praktycznie nie nadaje się do naprawy.

Lekarz musi sprawdzić ostrość złamanych powierzchni. Sprawdza się, czy odłamy dają się złożyć i dokładnie do siebie przylegają. Wskazane jest, aby lekarz sam lub z pomocą asysty złożył i skleił odłamy protezy, a dopiero potem przesłał ją do pracowni, gdzie technik dokona naprawy.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Dostawienie zęba, który wypadł z protezy:

A

Przyczyną wypadnięcia sztucznego zęba z protezy może być błąd w postępowaniu laboratoryjnym lub uraz zgryzowy wywołany niespodziewanym nagryzieniem na twardy przedmiot, ewentualnie obecność węzła urazowego.

Jeżeli lekarz dysponuje identycznym zębem, to naprawy można dokonać w gabinecie w obecności pacjenta. Polega ona na dostosowaniu zęba do zagłębienia w protezie, oczyszczeniu mechanicznym zęba i zagłębienia w protezie, do którego wprowadza się niewielką ilość niezbyt gęstego szybkopolimeryzującego ciasta akrylowego, a następnie wprowadza się ząb i mocno go dociska.
Po utwardzeniu szybkopolimeru usuwa się jego nadmiary, a w następnie wygładza i poleruje protezę i oddaje ją do użytkowania.

Jeżeli przyczyną wypadnięcia zęba były przeszkody zgryzowe, należy je przed oddaniem protezy usunąć.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Dostawienie brakującego zęba:

A
  • Uplastycznioną płytkę woskową kształtuje się w formę wałeczka i wprowadza do jamy ustnej, w której osadzona jest proteza. Wosk umieszcza się tak aby objął miejsce po brakującym zębie i dwa zęby sąsiednie.
  • Pacjent zwiera zęba w okluzji centralnej i wówczas w wosku powstają zagłębienia stanowiące odbicia powierzchni zwarciowych zębów przeciwstawnych → powstaje nam kęsek zwarciowy.
  • Przy zwartych zębach kęsek studzi się kawałkiem ligniny nasączonej zimną wodą, wyjmuje z ust i wkłada do naczynia z zimną wodą.
  • Pobiera się wycisk wraz z protezą oraz wycisk zębów przeciwstawnych
  • Dobranie koloru zęba
  • Wycisk z umieszczoną w nim protezą, wycisk przeciwstawnych zębów i kęsek zwarciowy przesyła się do laboratorium, gdzie technik dentystyczny przy użyciu akrylu szybkopolimeryzującego lub polimeryzowanego termicznie dostawia brakujący ząb do protezy.
  • Oddając pacjentowi protezę, należy sprawdzić zwarcie i zlikwidować ewentualne przeszkody zgryzowe, a następnie polerowanie.

natychmiastowe dostawienie zęba do protezy częściowej:

  • kęsek zwarciowy i wycisk wraz z protezą pobiera się w obecności zęba przeznaczonego do usunięcia.
  • po wykonaniu modelu zdejmuje się z niego protezę, lekarz powinien wyciąć ząb gipsowy z modelu i następnie opracować wyrostek zębodołowy, zeskrobując gips z modelu
  • po dostawieniu sztucznego zęba do protezy i ewentualnym ukształtowaniu pobrzeża w okolicy usuniętego zęba tworzywem szybko polimeryzującym lub polimeryzowanym termicznie i obróbce naprawionej protezy wkłada się ją do płynu dezynfekującego
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Dostawienie klamry:

A
  • w razie jej odłamania lub usunięcia zęba filarowego (co wymaga przeniesiania klamry na inny ząb celu zapewnienia prawidłowego umocowania protez)
  • Pobranie wycisku wraz z protezą i przekazanie go do pracowni z instrukcją, na który ząb ma być ona wykonana i jaki powinien być jej przebieg.
  • Gdy wykonujemy klamrę z cierniem lub mogącą kolidować z warunkami zgryzowymi niezbędne jest pobranie kęska zwarciowego i wycisku zębów przeciwstawnych
  • oddając naprawioną protezę, kontroluję się, czy klamra została prawidłowo wykonana i czy dobrze utrzymuje protezę na podłożu
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly