12. příprava učitele na výuku Flashcards
(51 cards)
hierarchie cílů výuky
−
očekávání společnosti
−
očekávání státu (“školský” zákon)
−
cíle vzdělávacího systému (Bílá kniha)
−
cíle základního školství (RVP ZV)
−
cíle školy (ŠVP)
−
cíle ročníku
−
cíle předmětu (vzdělávací oblasti)
−
cíle tematického celku
−
cíle tématu
−
cíle vyučovací jednotky (příprava na hodinu)
−
dílčí cíle jednotlivých částí hodin
časově tématický plán
Učitel ještě před započetím školního roku plánuje svou činnost. Je to rámcový plán výuky pro předmět a ročník, s časovými údaji o termínech probírání jednotlivých témat. Smyslem je vytvoření konkrétního časového rozvrhu pro probírání látky tak, aby si učitel včas povšiml případného opoždění a zabránil tak závažnějšímu skluzu. Časově tematický plán učitel vytváří na základě Školního vzdělávacího programu a musí brát v úvahu významné akce školy – prázdniny, klasifikační období, zvláštní akce školy, svátky, exkurze, škola v přírodě. Díky datování může učitel do plánu zahrnout příslušné události, udělat si časové rezervy, ale může také naplánovat obsahovou integraci příslušné akce či události a učiva.p
příprava tématického plánu
kdy učitel zpracovává tematický plán na principu didaktické analýzy učiva. Pro jednotlivé tematické celky stanoví výukové cíle a rozpracuje je podle témat do přehledné tabulky, v níž pro každé téma s určitou hodinovou dotací stanoví:
o
výukové cíle,
o
rámcově vymezí učivo (při analýze obsahu učiva věnuje pozornost utváření postojů žáků, jaké činnosti budou žáci vykonávat pro osvojení dovedností, jaké poznatky učitel žákům zprostředkuje pro osvojení potřebných dovedností apod.),
o
možnost vhodné motivace,
o
naplánuje rámcový metodický postup (na základě učebních cílů a obsahu učiva učitel volí adekvátní formy a metody výuky a didaktické prostředky)
−
V této fázi si prostuduje možné učebnice do jednotlivých předmětů a po dohodě s vedením školy si zvolí ty, které budou nejlépe vyhovovat jeho žákům a jemu samotnému.
denní příprava na vyučování
Vychází z obecných zákonitostí výchovně vzdělávacího procesu a ze specifických zvláštností výuky jednotlivých předmětů. Je to z větší části myšlenková činnost, která zahrnuje hlavně tyto oblasti:
−
Stanovení výukového cíle – soupis všech činností, které by měl žák na konci svého učení ovládat
−
Provedení didaktické analýzy učiva – Hlubší myšlenková činnost učitele, která mu umožňuje z pedagogického hlediska vniknout do učební látky, vyčlenit jednotlivé součásti a prvky učiva. Učitel zvažuje, které učivo je základní, jak má jeho jednotlivé části vzájemně uspořádat a vystihnout výchovné a vzdělávací hodnoty učiva.
155
o
vycházíme z výsledků pedagogické diagnostiky, z obecně stanovených cílů, které konkretizujeme, a úkolů vyučovacího předmětu,
o
při pojmové analýze rozčleňujeme učivo na základní, pomocné a rozšiřující poznatky, jejich zpracování do schémat, klasifikací,
o
učitel provádí syntézu informací určitého tematického celku v jiných celcích učiva nebo předmětech (mezipředmětové vztahy), vybrané učivo učitel dále logicky uspořádává,
o
stanovení základních učebních činností žáků,
o
učitel volí optimální metody, organizační formy i materiální didaktické prostředky
o
formulace učebních otázek, které by měly žáky motivovat a aktivizovat (rozmanité množství úloh od těch nejjednodušších až po úkoly vyžadující tvořivé myšlení a vlastní aktivitu žáků)
−
Vypracování scénáře vyučovací hodiny včetně časového rozvržení
o
Důkladné provedení didaktické analýzy učiva a pedagogická (vstupní) analýza žáků a třídního kolektivu jsou základní předpokladem pro efektivní řízení výuky v jednotlivých předmětech. Smyslem pedagogické diagnostiky je zjistit vnitřní podmínky učení, což u jednotlivce znamená komplexně pojatou dosaženou úroveň vzdělávání jednotlivce i skupiny. Pro vstupní diagnostiku používáme velmi často didaktické testy.
otázky při dělání přípravy
o
Co se mají děti naučit? (Jaký je cíl hodiny?)
o
Jak toho bude dosaženo? (Co pro to musím udělat?)
o
Jak si ověřím, že učivo bylo zvládnuto?
o
Které kritické momenty v hodině bude třeba mít pod kontrolou, ať již jde o učivo, organizaci, postupy nebo výchovné působení
Podmínky pro individualizaci vytváří:
1)
kvalitní diagnostická práce učitele a důkladné poznání dětí (jejich potenciál, ambice, úroveň motivace, vliv rodiny, širšího prostředí, fyzický a psychický stav, zájmy, potřeby, city, vlastnosti, vztahy,…),
2)
organizační schopnosti učitele
3)
materiální zabezpečení výuky učebními texty, pracovními sešity, pomůckami, prostorovými možnostmi,
4)
učitelova pružnost, nápaditost, tvořivost, ochota intenzivně se věnovat dětem
Didakticky individualizovat lze ve dvou oblastech:
1.
v učivu – takový výběr učiva, který odpovídá vzdělávacím možnostem konkrétního žáka, příp. homogenních skupin, může mít podobu individuálních vzdělávacích programů.
156
−
Podmínkou je vymezení základního učiva optimálně zvládnutelného v příslušných ročnících a jeho odstupňování z hlediska rozsahu a úrovně zvládnutí. Např. je možné toto dělení:
−
„úroveň C“ – pro minimální učivo (nejslabší žáci),
−
„úroveň B“ – standard (průměrní žáci),
−
„úroveň A – nadstandard (nadprůměrní žáci).
5.
ve vyučovacích postupech – využívání takových metod a forem vyučování, které počítají s individuálním učebním tempem, s individuálními zájmy či osobnostním zaměřením při učebních činnostech apod. Podmínkou je zajištění zpětné vazby pro žáky a změněný postoj k prověřování a hodnocení ve vyučování, také nalezení optimálního vztahu mezi samoučením a sociální funkcí vyučování a školy. Jde o zařazování projektového vyučování, programované výuky a jiných forem samoučení. Významnou funkci mají také učebnice (učební texty i kvalitní pracovní materiály).
−
Realizace diferencované a individualizované výuky na našich školách se stále vyvíjí. Učitelé, kteří nemají dostatečné zkušenosti, ji považují za příliš komplikovanou. Učitel musí být skutečným odborníkem, a to nejen ve svém předmětu, ale i dobrý psycholog a pedagog (diagnostik, manažer, konzultant), který dovede děti vést k nalézání vlastních strategií učení a organizovat jejich práci.
Formy výuky nadaných dětí
Segregace (vnější diferenciace) - školy, třídy pro nadané – jde o formy výuky, v nichž jsou děti mezi podobně nadanými spolužáky, kteří se mohou navzájem kladně ovlivňovat v učení. Segregovaný způsob má i výhodné podmínky pro jejich výuku. Celé prostředí školy, jednotlivé učebny a pomůcky jsou přizpůsobeny potřebám studia. Často bývají zařazovány i speciální programy kompenzující některé nedostatečně vyvinuté sociální a kognitivní charakteristiky dětí. Učivo je zpočátku akcelerováno, potom rozšiřováno a prohlubováno. Učitelé pracují se stejnorodou
157
studijní třídou, se sníženými počty žáků a jsou dostatečně seznámeni s problematikou nadaných
dětí.
2.
Třídy s rozšířenou výukou daného předmětu – jazyků, matematiky, hudební výchovy, tělesné výchovy
3.
Třídy A, B – žáci jednoho ročníku jsou rozděleny do tříd podle prospěchu (podle školního nadání). Pracuje se podle shodných učebních plánů a učebních osnov. Ve třídě nadanějších žáků mohou být zadávány náročnější úlohy, může být využíváno produktivnějších metod výuky, příp. může být přiměřeně rozšiřováno kurikulum. Ve třídách méně nadaných žáků se pozornost učitelů a žáků soustřeďuje na zvládnutí základního učiva.
4.
Integrace (vnitřní diferenciace) = vzdělávání v rámci běžné třídy
−
může rovněž na dostatečné úrovni uspokojovat jedincovy vzdělávací a výchovné potřeby, ale klade nejen na učitele daleko vyšší požadavky. V tomto případě musí být zabezpečeno několik základních podmínek:
o
po dohodě s psychologem navrhnout způsob diagnostikování a rozvíjení nadání,
o
obstarat kompetentní učitele
o
vypracovat alternativní učební plány
o
zaopatřit doplňkové učební pomůcky
o
navrhnout nový systém hodnocení nadaných žáků atd.
Práce se zaostávajícími žáky
1.
Mentální postižení – pracují hůře než je standard, pomalejší tempo práce, menší přizpůsobivost vůči běžným požadavkům života ve třídě a snížená schopnost vycházet s učitelem a spolužáky.
2.
Tělesné a jiné zdravotní vady – snížená schopnost provádět psychomotorické úlohy – jemná i hrubá motorika – obtížná manipulace s tužkou, knihami, pohyb po učebně. Běžné příčiny – vrozené vady, nemoci, úrazy.
3.
Smyslové vady – snížené zrakové nebo sluchové schopnosti – brýle. V těžších případech musí nastoupit individualizovaná výuka, jejímž cílem je zmírnit důsledky poruchy na vzdělávací proces.
4.
Vady řeči – snížené řečové schopnosti, příčinou bývá těžká vada sluchu.
5.
Emocionální poruchy – je nutné rozlišovat mezi dětmi, které se sem tam předvádějí a dětmi s emocionálními poruchami, u nichž se často vyskytuje nepřiměřené chování. Jsou verbálně nebo fyzicky agresivní a mají skon k opakovaným výbuchům, které narušují hladký průběh výuky. Tyto děti mohou být také bázlivé, pasivní nebo uzavřené do sebe.
6.
Specifické poruchy učení – mají problémy provádět jen určitý typ úloh (vyhodnocovat prostorové vztahy, chápat obraznou řeč správně…)
4 modely integrace:
1.
Navštěvování standardní třídy po většinu školní docházky. Několik hodin týdně je podroben specializované diagnostice nebo navštěvuje výuku u specialisty.
2.
Oddělená třída po většinu školní docházky. Výuka žáka probíhá ve zvláštní učebně a do běžné třídy je zařazován jen různě dlouhou dobu k provádění vybraných učebních činností.
158
3.
Výuka v oddělené třídě, která je umístěna v běžné škole. To umožňuje dítěti podílet se na individuálně vybraných povinných a nepovinných činnostech.
4.
Samostatná budova v areálu školy. Může se podílet na odpovídajících částech nepovinných činností.
individuálně vzdělávací program (IVP), který by měl obsahovat:
o
Stanovení současné úrovně znalostí a dovedností dotyčného dítěte,
o
Stanovení ročních cílů, včetně krátkodobých dílčích cílů výuky,
o
Vymezení speciálních vzdělávacích služeb, které je takovému dítěti třeba poskytnout, a učiva, které dotyčné dítě může studovat v běžné třídě,
o
Datum zahájení projektu a předpokládaná doba trvání takových služeb, dále odpovídající objektivní kritéria a postupy, hodnocení a rozvrh pro evaluaci, prováděnou přinejmenším jednou ročně, zda dílčích cílů výuky bylo dosaženo.
Strategie výuky postižených žáků:
−
Zjistěte o postiženém co nejvíce informací, o učebních tylech žáků, o jejich silných stránkách. Např. žák s lehkou mentální retardací bude úspěšný, pokud mu látka bude předkládána po malých částech a důkladně opakována. Žákovi s mírnou nedoslýchavostí prospěje, když bude sedět vpředu.
−
Neupoutávejte na postiženého žáka zvláštní pozornost.
−
Nedělejte z postižení nedoložené závěry. Nepředpokládejte, že postižený člověk je nešťastný, nebo že jsou postiženi ve všech oblastech
−
Vytvořte ve třídě takové ovzduší, v němž je běžné, že se žáci z různého prostředí a různých schopností vzájemně učí.
−
Používejte jasný systém řízení. Netolerujte u postiženého dítěte nevhodné chování, které netolerujete u ostatních. Můžete zvolit méně vážné přestupky, ale neříkejte to ostatním.
−
Na výkony postižených reagujte s nadšením a poskytujte jim kladné zpevňující podněty.
−
Lepší používat kriteriální hodnocení.
−
Měli byste se stát obhájce postiženého žáka. Požadujte od vedení alternativní učební pomůcky.
Základní východiska pro přípravu výuky
−
Znalost státního (rámcového) i školního kurikula (vzdělávacího programu).
−
Orientace v dostupných didaktických pomůckách (zejména v učebnicích).
−
Diagnostika potřeb a možností žáků.
−
Pružný časově-tematický plán učiva.
−
Systematická příprava na vyučovací jednotky (uvědomění na co navazují a čemu předchází).
Tři základní kroky v přípravě:
➔ Stanovení výukových cílů
−
Jde o zamýšlený výsledek učební činnosti, ke kterému směřuje společná práce učitele a žáků.
−
adekvátní a dobře formulovaný cíl umožňuje lépe porozumět mechanismům, které navozuje učitel v učebních činnostech.
−
Funkční výukový cíl je formulován tak, aby bylo možno ověřit, zda byl splněn (měli by mu tedy rozumět i žáci).
Tři základní domény výukových cílů: kognitivní/vzdělávací (vědomosti), psychomotorické/výcvikové (dovednosti), afektivní/výchovné (postoje, vlastnosti, hodnoty).
➔ Didaktická analýza (obsahu) učiva
−
Učitel myšlenkově zpracovává konkrétní učební obsah s cílem vystihnout a využít jeho vzdělávací, výcvikovou a výchovnou hodnotu s ohledem na didaktické (věkové i individuální) zvláštnosti svých žáků.
−
Jde v podstatě o kombinaci analýzy základních pojmů a vztahů v učivu včetně jejich logického systému (pojmová analýza), analýzy základních činností, které žáky přivedou k pochopení a osvojení učiva (operační analýza) a také analýzy výchozích i následných mezipředmětových vazeb v učivu.
➔ Evaluace výuky (zpětná vazba)
−
Důležitou součástí přípravy na hodinu (vyučovací blok, tematický celek apod.) je promyšlený způsob shrnutí učiva a ověření dosažení stanovených cílů výuky (závěrečného či průběžného). Podmínkou jsou jasně určená a žákům srozumitelná kritéria pro hodnocení právě ve vztahu k jednotlivým cílům.
−
Neméně důležitá je následná sebereflexe učitele zahrnující zpětné posouzení připravené koncepce i realizace hodiny. Je vhodné znovu promyslet to, zda a případně do jaké míry bylo dosaženo stanovených cílů, popř. jak by bylo možné přípravu inovovat pro příště.
Vyučovací proces má 4 složky:
1.
Činnost učitele, vyučování, tj. zprostředkování učiva žákům, řízení jejich učební činnosti.
2.
Učení žáka, tj. proces osvojování učiva žáky.
3.
Obsah výuky, učivo, jeho struktura.
4.
Didaktické prostředky, tj. učební pomůcky a technické vybavení, umožňující zefektivnit výchovně vzdělávací proces.
Základní funkce vyučování
−
informativní – zprostředkování informací
−
formativní – formování a rozvíjení osobnosti žáka po všech stránkách, včetně emocionální a sociální
−
instrumentální – osvojené vědomosti a dovednosti se stávají nástroji, instrumenty dalších učebních činností – čtení, psaní, počítání
−
integrující – spojuje organicky všechny uvedené funkce
motivace + hlavní druhy motivace
MOTIVACE
−
souhrn činitelů, které podněcují a udržují chování člověka,
−
zvyšuje aktivitu učební činnosti žáků
−
učební činnost žáka může být motivována potřebami: poznávacími (vnitřní motivace, nejsilnější je potřeba poznávat stále něco nového), sociálními
−
Hlavní druhy motivace
−
Interakce mezi učitelem a žákem
−
Vhodné potřeby
−
Odměny a tresty
o
nejčastější, nutná je spravedlnost
o
četnost trestů nesmí snížit jejich účinnost
o
u trestu je nutné přesně stanovit kritéria
−
životní orientace žáka Rozhodujícím faktorem je učitelův takt, znalost žákovy psychiky a pozitivní vztah.
expozice
−
zprostředkovává žákům nové poznatky
−
všechny způsoby a postupy, kterými si žáci učivo osvojují – aktivní přístup žáků, samostatná práce
−
ústřední problém – vytváření pojmů – není správné zavádět pojmy bez znalosti faktů, je velmi důležitá názornost + abstraktní myšlení
−
do expozice patří též základy dovedností a návyků
fixace + druhy opakování
−
plní pedagogické cíle – sleduje upevňování osvojených vědomostí a dovedností
−
fixace zahrnuje návrat k prvotně osvojenému učivu
−
realizace = opakování + cvičení
−
učit žáky vidět souvislosti, logickou návaznost poznatků
−
k fixaci napomáhá psychologický přístup k učení - zákonitost paměti, křivka zapomínání ➔ základní forma fixace - OPAKOVÁNÍ - hierarchie návratů k již poznanému vždy na jiné úrovni
−
Základní druhy opakování:
−
prvotní – plný rozsah učiva hned po probrání
−
průběžné – obtížné partie
161
−
zobecňující – vyčleňuje učivo podstatné
−
problémové – aplikace poznatků
−
střídání forem a prostředků – písemné, ústní
hodnocení, druhy, formy
−
zahrnuje všechny druhy diagnostikování
−
zkoušení, prověřování, hodnocení atd.
−
pro úspěšný průběh výuky je nezbytné zjišťovat zpětnou vazbu o žákově práci, aby bylo možné včas zjednat nápravu
−
Druhy diagnostikování:
−
Průběžné
−
frontální
−
individuální
−
skupinové
−
testování
−
Formy diagnostikování:
−
Ústní
−
Písemné
−
Grafické
−
Pohybové
Průběh vyučovacího procesu:
1.
příprava žáka na aktivní osvojování učiva
2.
prvotní seznamování žáků s novým učivem
3.
opakování a procvičování učiva
4.
prověřování, jak si žáci učivo osvojili
Vyučování a zvláštnosti dětského učení
−
vyučování (jako činnost učitele) a učení (jako činnost žáka) jsou dva procesy, které tvoří jádro pedagogické komunikace ve škole
−
jsou to vzájemně propojené procesy a obvykle se uskutečňují v sociálním prostředí třídy
−
učitel svou vyučovací činností podněcuje, v souladu s výukovými cíli, odpovídající učební aktivity žáků
−
vyučování představuje komplexní proces, nejedná se o pouhé předávání vědomostí a dovedností, ale jde o složitý sociální proces podmíněný mnoha faktory, které určují jeho průběh a výsledek - jsou to cíle a obsah, součinnost učitele a žáků, metody a formy vyučování, jeho podmínky
−
jedná se o proces řízený
−
učením si žáci pod vedením učitele osvojují vědomosti, dovednosti, návyky, ale např. I postoje a rozvíjejí své schopnosti
−
učení je proto považováno za složitější proces, na němž se podílejí pozornost, představivost, paměť, myšlení atd.
−
učení je aktivní a samostatnou činností žáků, která spočívá v konstruování poznatků
Hlavní funkce učebních úloh ve výuce:
−
osvojování nových vědomostí a dovedností
−
upevňování a prohlubování osvojených vědomostí a dovedností
−
stimulace, tj. schopnost navodit potřebné řešící operace
−
řízení (anticipace, zpětná vazba, úroveň náročnosti)
−
motivace, vzbuzování zájmu o učení
−
diagnóza dosaženého stavu, prověřování úrovně
Požadavky na tvorbu učebních úloh:
1.
stanovení cíle, kterého má učební úlohy dosáhnout (rozsah, kvalita, způsob prezentace aj.)
2.
stanovení funkce učebních úloh pro danou pedagogickou situaci
3.
analýzy pedagogické situace, která vytváří prostor pro učební úlohu (vazba na předcházející a následující úlohy aj.)
4.
respektování subjektivní pozice žáka (úroveň myšlení, kvantita, kvalita osvojených vědomostí a dovedností aj.
5.
určení obsahu učební úlohy
6.
zajištění emociálně motivačního charakteru učební úlohy tj. zabezpečování, aby úloha budila zájem, vyvolávala zvídavost atd.
7.
formulace učební úlohy, tzn. volit vhodný jazyk, přesnost jazykové formulace, využití náčrtu, schématu apod.