Flashcards in Kapitel 2: Materialens strukturella Uppbyggnad Deck (8)
Loading flashcards...
1
Materialen uppbuggnad kan studeras på olika strukturnivåer, vilka?
Makrostruktur (Synlig för ögat.)
Mikrostruktur (Synlig i optiskt mikroskop.) Submikrostruktur (Synlig i elektronmikroskop.)
Atomär uppbyggnad
2
Ge exempel på olika bindningstyper
Jonbindning (Ger hårda spröda material. I salter.)
Kovalent bindning (I glas och keramiska material.)
Metallbindning
Van der Vaals bindning (Ger deformerbarhet och försvagning vid hög temperatur. I plast och lim.) Vätebindning
3
Definiera begreppen kohesion och adhesion
Kohesion: Bindning mellan molekyler och atomer.
Adhesion: Bindning mellan material, d.v.s. vidhäftning. Cement är ett ämne med god adhesionsförmåga.
4
Vad innebär begreppen absorption och adsorption?
Absorbtion är en bindning mellan två material, där det ena upptas och fördelas i det andra. Adsorption är en bindning mellan två material, där det ena materialets molekyler eller finfördelade partiklar binds vid ytan (synlig yta eller porväggar) av det andra materialet.
5
Vad kännetecknar amorf respektive kristallin struktur?
En amorf struktur är en struktur utan påtaglig systematisk ordning mellan partiklarna. T.ex. glas.I en
kristallin struktur är atomerna ordnade i ett regelbundet mönster. T.ex. metaller.
6
Vad kännetecknar isotropa respektive anisotropa material?
Ett isotropt material har lika egenskaper i alla riktningar. Motsatsen är anisotropt. Trä är ett exempel på ett material som är anisotropt redan i makrostrukturen.
7
Vad är en komposit?
Ett kompositmaterial är samma sak som ett heterogent material, d.v.s. ett material som är sammansatt av flera olika ämnen. T.ex. betong.
8